Posted in

QR Kod Kullanmanın 17 Yaratıcı Yolu

Posted in

QR kod kullanma artık her yerde alışılagelmiş bir olay haline geldi. Peki QR kodlar nerelerde kullanılabilir bu konuda neler yapabiliriz. Statista , ABD’de 2020’de 11 milyon hanenin en az bir QR kodunu taradığını bildirdi . Bu, 2018’deki 9,76 milyon QR kod kullanma taramasından çok büyük bir artış. Günümüzde QR kodları, pazarlama kampanyalarından temassız ödemelere kadar her şey için kullanılıyor.

QR kodlarla yapabilecekleriniz konusunda sonsuz olasılık var. Bu makale insanların QR kodlarını kullanmanın en yaratıcı yollarından bazılarını inceleyecek.

qr kod kullanma istatistikleri
qr kod kullanma istatistikleri
Kaynak: Statista
  • QR kodları kullanılarak kullanılan kuponların sayısı , 2017’deki 1,3 milyardan neredeyse 4 kat artarak 2019’da 5,3 milyara ulaştı .
  • ABD’de QR kod tarayan akıllı telefon sayısı 2025 yılına kadar 99,6 milyona çıkacak .
  • Statista anketine katılan  10 kişiden 8’inden fazlası, 2021’de ödeme yöntemi olarak QR kodunu kullanmıştı.
  • Pazarlamayla ilgili QR kod kullanımının en yüksek payı 18-29 yaş grubundadır. 
  • CPG (Ambalajlı Tüketici Malları) markalarının %92’si ürün ambalajlarında QR kod kullanıyor.

QR Kod Nedir?

QR kodu, akıllı telefonlar ve kameralı diğer cihazlar tarafından okunabilen iki boyutlu bir koddur. QR kodları genellikle web sitelerine bağlantıları paylaşmak, iletişim bilgilerini paylaşmak veya ödeme yapmak için kullanılır.

QR kod, verileri makine tarafından okunabilir bir biçimde kodlayarak çalışır. Akıllı telefonunuzla bir QR kodunu taradığınızda, QR kodu uygulaması verilerin kodunu çözecek ve sizi bağlantılı web sitesine götürecek, iletişim bilgilerini görüntüleyecek veya ödeme yapmanıza olanak tanıyacaktır.

QR Kodlarını Kullanmanın 17 Yaratıcı Yolu

Cep telefonu kullanımının artmasıyla ve küresel bir salgının etkisiyle QR kod kullanma popülaritesi arttı. Bunun temel nedeni QR kodun sağladığı kullanım kolaylığı ve basitliğidir.

qr kod kullanma adımları
qr kod kullanma adımları

İşletmeler, müşterilerle etkileşim kurmak ve onların ürün ve hizmetlerle ilgili bilgilere erişmesini kolaylaştırmak için yıllardır QR kod kullanıyor.

Son yıllarda reklam panolarından dergi reklamlarına kadar her yerde QR kodlarının karşımıza çıktığını görüyoruz. Ve artık giderek daha fazla kişi temassız ödeme yapmak için QR kodlarını kullanıyor. İşte bireylerin ve işletmelerin QR kodlarını kullanabileceği bazı yaratıcı yollar.

1. Otobüs Durakları ve Tren İstasyonları

QR kod kullanma dünya çapında şehirlerdeki otobüs duraklarında ve tren istasyonlarında kullanılıyor. Örneğin İzmir’de ESHOT, insanların kodu tarayıp otobüs güzergahı ve tarifesi hakkında bilgi alabilmesi için otobüs duraklarına QR kod yerleştirdi .

QR kod kullanma, Japonya’daki tren istasyonlarında da yolculara yolculukları hakkında bilgi sağlamak için kullanılıyor. Ayrıca ülke, bilet kapılarına erişim sağlamak için QR kodlarını da kullanıyor. 

2. Kartvizitler

İşletmelerin QR kodlarını kullanmanın bir başka yolu da bunları kartvizitlerine eklemektir. İnsanların kodu taramasına ve işletme sahibinin iletişim bilgilerini anında telefonlarına eklemesine olanak tanır.

qr kod kullanma kartvizit
qr kod kullanma kartvizit

Aynı şekilde kartvizitteki QR kod da kişileri şirketin internet sitesine veya iletişim sayfasına yönlendirebiliyor. İşletmeler bu tür kartvizitler ile kartlarını basit, şık ve yenilikçi tutabilirler.

3. Paketlenmiş Gıda Üzerine

Süpermarketler , paketlenmiş gıdaların üzerine QR kodları koyarak müşterilerin içerik ve tarifler hakkında daha fazla bilgi almasına olanak tanıyabilir. Alışveriş yapan kişinin telefonunu ambalajın üzerindeki QR kod kullanma tutması yeterli ve daha fazla bilgi içeren bir web sitesine veya uygulamaya yönlendirilecek.

Bu, işletmelerin müşterilere gıda ürünleri hakkında daha fazla şeffaflık sağlamalarının mükemmel bir yoludur. Ayrıca alışveriş yapanların ne satın aldıkları ve onu nasıl kullanacakları hakkında daha fazla bilgi edinmelerinin yararlı bir yoludur.

Statista raporuna göre alışveriş yapanların %57’si gıda maddeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için onları taradı.

4. Müşteri Anketleri

Müşteri memnuniyeti seviyelerinin değerlendirilmesine ve iyileştirilecek alanların belirlenmesine yardımcı olduğundan müşteri içgörüsü elde etmek her işletme için önemlidir. Geleneksel olarak müşteri anketleri kağıt üzerinde yapılıyordu ve müşterilerin bir form doldurup bir kutuya bırakması veya geri postayla göndermesi gerekiyordu.

QR kodlarının ortaya çıkmasıyla birlikte işletmeler artık doldurulması kolay ve herhangi bir kağıt gerektirmeyen dijital müşteri anketleri oluşturabiliyor. Alışveriş sonrasında müşteriye vereceğiniz makbuzun üzerine QR kod koymanız gerekmektedir .

Müşteri bu kodu tarar ve anket sitesine yönlendirilir. Daha sonra anketi çevrimiçi olarak doldurabilirler.

5. Kuponlar

Şirketler yıllardır pazarlama kampanyalarının ne kadar etkili olduğunu takip etmek için kuponların üzerindeki QR kodlarını kullanıyor. QR kodları müşterilerin kupon kullanmasını ve işletmelerin kupon kullanma oranlarını takip etmesini kolaylaştırır.

Kuponlar için QR kod kullanma için işletmelerin her kupon için benzersiz bir kod oluşturması ve bunu kuponun kendisine eklemesi yeterlidir. Müşteri daha sonra indirimden yararlanmak için kodu telefonuyla tarayabilir.

6. Uygulama İndirmelerini Artırın

Küçük işletmeler QR kodlarını kullanarak uygulama indirmelerini artırabilir. Web sitenize, sosyal medya profillerinize ve hatta uygulamanızın uygulama mağazası sayfasına bağlantı veren kartvizitlerinize bir QR kodu koyabilirsiniz . Araştırmalar insanların hemen hemen her ortamdan QR kodları taradığını gösteriyor.

Birisi kodu taradığında doğrudan uygulamanızı indirebileceği sayfaya yönlendirilir. Bu, insanların sorunları kendi başlarına çözeceğine güvenmek yerine onları App Store’a yönlendirmenin hızlı ve kolay bir yoludur.

7. Temassız Menüler

Pandemi sırasında birçok restoran mikropların yayılmasını azaltmaya yardımcı olmak için temassız menülere geçti. Bunun yerine müşteriler menüyü görüntülemek için akıllı telefonlarıyla bir QR kodunu tarayabilirler.

Bu, restoranların menülerini gerçek zamanlı olarak güncel tutmaları ve her değişiklik olduğunda yeni menüler yazdırmaktan kaçınmaları için mükemmel bir yoldur.

İlginç olan, endüstri uzmanlarının bunun geçici bir moda olduğuna inanmamasıdır. Bunun yerine bunun uzun süreli bir değişim olacağını söylüyorlar. Ayrıca Restoran Hazırlık Raporu, işletmelerin %33’ünün QR kod kullandıklarında olumlu yanıt aldığını gösterdi.

8. Ödemek için Tarayın

İşletmeler, müşterilerin temassız ödeme yapmasına olanak sağlamak için QR kod kullanabilir. Müşteriler QR kodunu akıllı telefonlarıyla tarayabilir ve ardından ödemeyi tamamlamak için mobil cüzdanlarını kullanabilirler.

qr kod kullanma ödeme
qr kod kullanma ödeme
Bu, işletmeler için mikrop yayılma riskini azaltmanın ve müşterilerin ödeme yapmasını daha kolay hale getirmenin mükemmel bir yoludur. Üstelik işletmelerin geleneksel yöntemlerden uzaklaşıp yenilikçi yaklaşımlar benimsemesine yardımcı olabilir.

9. WiFi’ye katılın

Müşteriler, işletmenin WiFi ağına katılmak için şifreyi yazmak yerine QR kodunu tarayabilir. Kafeler, oteller ve perakende mağazalar gibi yaya trafiğinin yoğun olduğu işletmeler için faydalıdır.

Müşterilerin şifreyi öğrenmeden internete bağlanmasını daha kolay hale getirmenin harika bir yoludur.

10. Kurs Bilgileri

Üniversiteler, öğrencilerin ders açıklamalarına, önkoşullara ve diğer önemli bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde erişebilmesi için ders bilgi sayfalarına QR kodları yazdırabilir .

Özellikle çok fazla evrak işinin gerekli olduğu kabuller sırasında, yönetici departmanının iş yükünü ve sıkıntısını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Araştırmalar halihazırda gençlerin yaşlılara göre daha fazla QR kod kullanma gösteriyor. Dolayısıyla bu tür girişimler genç nesile çok büyük fayda sağlayacak.

qr kod kullanma yaşlara göre
qr kod kullanma yaşlara göre

11. Hediyeler

Bir marka olarak bir hediye düzenlemek istiyorsanız QR kodlarını da karışıma dahil etmek harika bir fikir. Katılımcıları bilgilerini girip kazanabilecekleri bir açılış sayfasına yönlendirmek için QR kodunu kullanabilirsiniz.

Marka bilinirliğini artırmanın ve insanların ürününüz veya hizmetiniz hakkında konuşmasını sağlamanın harika bir yoludur. Ayrıca, ek girişler için insanları QR kodunu arkadaşlarıyla paylaşmaya teşvik edebilirsiniz.

12. Gömlekler ve Ticari Ürünler

Web sitenizin daha fazla ziyaret edilmesini sağlamak amacıyla en son hizmetinizin reklamını yapmanın yenilikçi ve ucuz bir yolunu mu arıyorsunuz? QR kodlarını kullanabilirsiniz. Alışveriş yapanların %45’i  pazarlamayla ilgili bir kodu taradıklarını söylüyor.

Tişörtünüze web sitenize, özel teklifinize veya ürün sayfanıza yönlendiren bir bağlantı içeren bir QR kodu ekleyin ve gerçekleşen ziyaretleri izleyin. Örneğin, bir etkinliğe veya büyük açılışa ev sahipliği yapıyorsanız, Etkinlik bilgilerine veya kayıtlara bağlantı veren tişörtleriniz.

Kalem, defter veya su şişesi gibi ücretsiz hediyeler verirseniz QR kodları işletmenizi tanıtmanın da harika bir yoludur. Şirketinizin logosunu ve web sitesi URL’sini QR koduyla öğeye ekleyin.

QR kodunun insanları en önemli açılış sayfanıza yönlendirdiğinden emin olun, böylece onları ödeme yapan müşterilere dönüştürebilirsiniz. Alışveriş yapanların %59’unun QR kodların alışveriş deneyimlerinin ayrılmaz bir parçası olacağını söylemesinden  QR kodların önemini anlayabilirsiniz .

13. Billboardlar

Bir reklam panonuz varsa, üzerine yalnızca web sitenizin URL’sini koymayın. İşte 2015. Bunun yerine, insanları web sitenize veya açılış sayfanıza yönlendiren bir QR kodu kullanın.

Bir satış veya promosyon yürütüyorsanız özellikle etkilidir. Örneğin reklam panonuza insanları daha fazla bilgi alabilecekleri veya özel bir tekliften yararlanabilecekleri bir açılış sayfasına yönlendiren bir QR kodu ekleyebilirsiniz.

Web sitenize gelen trafiği artırmanın ve potansiyel müşteriler oluşturmanın harika bir yoludur. Aslında, bu infografikte de görüldüğü gibi, QR dönüşümleri ve etkileşimleri son birkaç yılda oldukça arttı.

qr kod kullanma büyüme
qr kod kullanma büyüme

14. Etkinlik Pazarlaması

QR kodları etkinliklerinizi pazarlamanın harika bir yoludur. Etkinliğinizi sosyal medyada, e-posta pazarlama kampanyaları aracılığıyla ve web sitenizde tanıtmak için bunları kullanabilirsiniz .

Birisi QR kodunu taradığında, etkinlik hakkında bilgi alabileceği veya kaydolabileceği kayıt sayfasına yönlendirilecektir. Bu, katılımı artırmanın ve insanların etkinliklerinize kaydolmasını kolaylaştırmanın inanılmaz bir yoludur.

15. E-posta Abone Listesi Oluşturun

Şirketler ayrıca e-posta abone listelerini oluşturmak için QR kodlarını kullanabilir. Web sitenize, sosyal medya profillerinize ve hatta kartvizit veya el ilanı gibi fiziksel pazarlama malzemelerinize bir QR kodu ekleyebilirsiniz. İnsanlar QR kodunu taradıklarında, e-posta listenize kaydolmak için e-posta adreslerini girebilecekleri bir açılış sayfasına yönlendirilecekler.

Bu şekilde müşterilerinizi takip edip iletişim bilgilerini istemek yerine size gelmelerini sağlayabilirsiniz. Kitlenizi oluştururken YouTube’da bundan yararlanabilirsiniz. İzleyicilerinizi markanızla daha fazla etkileşim kurmaya yönlendirmek için vlog’unuza potansiyel müşteri mıknatısına yönlendiren bir QR kodu ekleyin .

16. İnşaat İzinleri

İzmir’de inşaat izinlerinde QR kodları kullandığını biliyor muydunuz ? Diğer şehirler de bunu yapmaya başlıyor.

QR kodu, vatandaşların inşaat projesi hakkında zaman çizelgesi, beklenen gürültü seviyeleri ve proje yöneticisinin iletişim bilgileri gibi daha fazla bilgi edinebileceği bir web sitesine bağlantı veriyor.

Bu, şehirlerin daha fazla şeffaflık sağlamasının ve sakinlerini şehirde olup bitenler hakkında bilgilendirmesinin yenilikçi bir yoludur.

17. Özgeçmişler ve CV’ler

Bireyler özgeçmişlerine ve özgeçmişlerine QR kodlarını da koyabilirler . Potansiyel işverenler QR kodunu taradıklarında, kişinin nitelikleri ve deneyimi hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri bir web sitesine yönlendirilebilirler.

Rekabette öne çıkmanın ve işverenlerin sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmesini kolaylaştırmanın harika bir yoludur. Örneğin, bir grafik tasarımcıysanız özgeçmişinize işvereni Behance profilinize veya web sitenize yönlendiren bir QR kodu yerleştirebilirsiniz.

QR Kodlarını Kullanmaya İlişkin İpuçları

QR kodlarını ister iş amaçlı ister kişisel amaçlarla kullanıyor olun, deneyiminizin olumlu olduğundan emin olmak için birkaç şey yapabilirsiniz. İşte bazı ipuçları:

  • Saygın ve iyi değerlendirmeleri olan bir QR kod oluşturucu seçin .
  • QR kodunun görünür olduğundan ve kolayca taranabildiğinden emin olun. Çok küçük veya bulanıksa işe yaramaz.
  • Kullanmadan önce çalıştığından emin olmak için QR kodunu test edin.
  • QR kodunuza bir harekete geçirici mesaj eklediğinizden emin olun. İnsanlara taradıktan sonra ne yapmaları gerektiğini söyleyin.
  • Bağlantı verdiğiniz içeriğin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Aksi takdirde insanlar bunu telefonlarında düzgün bir şekilde görüntüleyemeyecektir. Sonuç olarak, ilk etapta QR kodu kullanmanın tüm amacını ortadan kaldıracaktır.

Son sözler

Özetle, QR kodlarını içerik pazarlaması , iletişim bilgilerinin paylaşılması ve web sitelerine bağlantı verilmesi dahil çok çeşitli amaçlar için kullanabilirsiniz . QR kodları bilgi paylaşmanın veya işletmenizi tanıtmanın harika bir yoludur.

Saygın bir QR kodu oluşturucu kullandığınızdan ve kodunuzu kullanmadan önce test ettiğinizden emin olun . Ve bir harekete geçirici mesaj eklemeyi unutmayın. En önemlisi, QR kodlarını kullanmanın kendi yenilikçi yollarını geliştirebilirsiniz.

Yorumunuzu merak ediyoruz

Yorumunuzu merak ediyoruz

Çok Satanlar:

SEPETİM 0

GÖZ ATTIKLARINIZ 0