Posted in

Dijital kartvizit nedir? NFC Dijital Kart hakkında 2024 Güncel Bilgi

NFC-DIJITAL-KARTVIZIT-NEDIR
Posted in

Kartvizitler profesyonel ve kişisel ağ oluşturmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Ama dürüst olalım: Onlarla ilgili her şey bir güçlük. Bunların yazdırılması ve güncellenmesi pahalıdır ve sinir bozucudur ve tüm önemli ayrıntıları kapsayacak kadar az yer vardır.

Ve bu fiziksel kartları bir ağ oluşturma etkinliğinden sonra topladığınızda, ofisinizde ve hatta evinizde dağınıklığa neden olurlar.

Dijital çağda, kartvizitlerin dijital alternatifleri inanılmaz derecede popüler hale geldi.

Yakın alan iletişimi (NFC) kartvizitlerinin ortaya çıkışı, geleneksel kartvizitlerin meşhur olduğu alan kısıtlamalarını ortadan kaldırdı. Ayrıca güncellenmesi ve dağıtılması fiziksel kartlara göre çok daha kolaydır.

NFC kartvizitleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Veya en iyi NFC kartvizitleri? Nasıl çalıştıkları, artıları ve eksileri de dahil olmak üzere aşağıda ayrıntılı olarak tartıştığımız NFC kartvizit incelememize katılın.

Dijital Kartvizit nedir?

Dijital Kartvizit, hem fiziksel hem de dijital dünyalar arasındaki boşluğu dolduruyor. Dijital kartvizit NFC ve QR özelliklerini barındıran bir karttır. NFC Yakın Alan İletişimi anlamına gelir. Bu, Apple Pay, Google Cüzdan gibi ödeme hizmetleri için mağazadaki bir cihaza telefonunuza dokunduğunuzda veya toplu taşıma kartlarını kullandığınızda, hatta Nintendo’nun Animal Crossing Amiibo kartlarını vb. kullandığınızda kullandığınız teknolojiyle aynıdır.

NFC, kablosuz veri aktarımının en hızlı büyüyen yöntemidir. İki cihaz arasındaki veya bizim durumumuzda bir telefon ile KARTLARINIZ arasındaki yakınlık iletişimini algılayabilir ve etkinleştirebilir.

Herhangi bir İnternet bağlantısına veya Bluetooth’a ihtiyaç duymaz ve otomatiktir. Ayrıca herhangi bir Uygulamanın NFC özellikli akıllı telefonlarda (hem Android hem de iPhone’lar) çalıştığı için NFC kartını okumasına gerek yoktur.

Dijital Kartvizit nedir?
Dijital Kartvizit nedir?

NFC Teknolojisi Nedir?

NFC veya yakın alan iletişimi, kablosuz veri alışverişini sağlayan uluslararası iletim standardını ifade eder. NFC teknolojisi, NFC kartınız ve akıllı telefonunuz gibi iki cihazın belirli bir mesafedeyken birbirleriyle iletişim kurmasına olanak tanır.

NFC, nesneleri radyo dalgaları aracılığıyla tanımlamak için yaygın olarak kullanılan, radyo frekansıyla tanımlama (RFID) teknolojisinin bir alt kümesidir.

Onlarca yıldır mağazalardaki alışverişleri taramak, bagaj taleplerinde bagajları depolamak, transit halindeki malları takip etmek ve hatta sığırları etiketlemek için kullanılıyor.

2000’li yılların başında tanıtılan NFC teknolojisi, yakın mesafe iletişimini sağlamak için belirli bir RFID frekansını (13,56 MHz) kullanır.

NFC teknolojisinin en yaygın kullanımlarından biri de ofis binalarına ve diğer sınırlı erişim alanlarına girmek için kullanılan kimlik kartlarıdır.

Bluetooth veya RFID’den farklı olarak NFC teknolojisinin menzili kısadır: yalnızca dört ila on santimetre. Bu, RFID teknolojisine dayanan elektromanyetik indüksiyon yoluyla veri alışverişi yapabilmek için NFC cihazlarının birbirine yakın olması gerektiği anlamına gelir.

Bugün NFC birçok sektörde ve alanda her yerde bulunur hale geldi.

Yeni Nesil Kartvizit Oluşturmada NFC Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

YENİ NESİL NFC DİJİTAL KARTVİZİT
YENİ NESİL NFC DİJİTAL KARTVİZİT

NFC teknolojisi, iki cihazın birbirine dört ila on santimetre mesafedeyken kablosuz olarak iletişim kurmasına olanak tanır. Basit bir dokunuş, iletişim bilgileri, sosyal medya hesapları, restoran menüleri ve daha fazlası dahil olmak üzere bağlantıların akıllı telefonla paylaşılmasına olanak tanıyacak.

Kartvizitlere yerleştirildiğinde NFC teknolojisi, kullanıcıların kartlarını alıcının akıllı telefonuna dokundurarak iletişim bilgilerini ve diğer önemli iş ayrıntılarını göndermesine olanak tanır.

NFC kartları – Etiketli Kartvizitler

Anahtar bileşene etiket denir ve bu, spiral şeklinde kıvrılmış anteni olan küçük bir bellek çipidir. 168 ila 2.048 bayt arasında bir depolama kapasitesine sahiptir ve kullanıcının birçok bilgiyi saklamasına olanak tanır.

NFC etiketleri ayrıca kullanıcının bireysel ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilebilir, bu da onu son derece özelleştirilebilir hale getirir.

İki çeşidi vardır:

 • İletişim bilgileri, tarama sonrasında doğrudan akıllı telefondaki adres defterine kopyalanacak kodda saklanır.
 • Kod dijital kartvizitlere bağlanır. İletişim bilgilerini doğrudan kullanabilir ve tek tıklamayla ulaşabilir veya akıllı telefonunuzdaki Kişiler uygulamasına ayrıntıları ekleyebilirsiniz.

İlk varyantın birkaç dezavantajı vardır; verileri çipte sakladıktan sonra artık değiştiremezsiniz. Bu tip NFC kartvizitlerde bireysel markalama mümkün olmadığı gibi sosyal ağlarla iletişim kurmak da zor olabilir.

NFC Kartvizitlerin Avantajları ve Dezavantajları

NFC Kartvizitlerin Faydaları

NFC kartvizitlerinin birçok avantajı vardır, bu yüzden iş dünyasında bu kadar popüler hale geldiler.

En iyi NFC kartvizitlerini kullanmanın artılarının bir listesi:

 • İletişim bilgilerinin hızlı, temassız aktarımına olanak tanır
 • Ayrıntıların kaybolmamasını veya yanlış yerleştirilmemesini sağlar
 • Kullanıcıların portföy bağlantılarını NFC kartvizitlerine eklemelerine olanak tanır
 • İletişim bilgilerini daha sonraki bir tarihte hızlı ve kolay bir şekilde değiştirin
 • Kullanıcılar bir ofis adresinin harita ayrıntılarını ekleyebilir
 • Potansiyel müşterilere, kullanıcıların teknolojik açıdan yetkin olduğunu gösterir
 • Müşterilerin indirimleri dijital ortamda kullanmalarına olanak tanır
 • Fiziksel malzemeden yapılmadığı için daha fazla dayanıklılık ve esneklik sağlar

NFC Kartvizitlerin Dezavantajları

Tüm avantajlarına rağmen NFC kartvizitlerin gözden kaçırmamanız gereken bazı dezavantajları da vardır.

 • Kartın ve alıcının akıllı telefonunun birbirine yakın olmasını gerektirir
 • Hala fiziksel bir kartvizit gerektiriyor
 • Kart için nakliye ve taşıma ücretlerinin yanı sıra prim ödediğiniz için gizli maliyetler de beraberinde gelir
 • Bazı NFC kartları verilerin daha sonra değiştirilmesine izin vermez
 • Kaybolabilir, çalınabilir veya kaybolabilir

NFC Geleneksel Kartvizitlerle Nasıl Karşılaştırılır?

NFC kartvizitleri, geleneksel kartvizitlerin sunmadığı birçok özellik ve avantaj sunar.

Şimdi nasıl karşılaştırıldıklarına bir göz atalım:

İletişim Bilgilerinin Anında Aktarımı

Geleneksel bir kartvizitin aksine, NFC kartvizit, iletişim bilgilerinizi anında uyumlu bir akıllı telefona aktarmanıza olanak tanır.

Aktarımı gerçekleştirmek için yalnızca iletişim bilgilerinizin yer aldığı NFC özellikli bir kartvizite ihtiyacınız var ve bunu akıllı telefonunuza doğru tutun.

NFC teknolojisiyle artık kayıp kart nedeniyle iş fırsatını kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yok. Ayrıca yeni kişinizi, verilerinizi akıllı telefonlarına yazma zahmetinden de kurtaracaksınız.

Potansiyel müşterilerinizin veya iş ortaklarınızın kim olduğunuzu daha kolay hatırlaması için fotoğrafınızı bile ekleyebilirsiniz.

NFC Kartları Güncellenebilir!

Geleneksel bir kartvizitteki iletişim bilgilerinizi eninde sonunda değiştirmeniz gerekirse, elinizdekileri atıp yenilerini basmak zorunda kalacaksınız; bu da önemli bir iş masrafı olacaktır.

Buna karşılık çoğu NFC kartı kolaylıkla değiştirilebilir. İhtiyaç duyduğunuzda bilgilerinizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Daha dayanıklı

NFC kartları genellikle PVC veya PET’ten yapılır, bu nedenle kağıt kartvizitlerden daha dayanıklıdır ve daha iyi görünürler.

Harita Ayrıntılarının Eklenmesi

Müşterilerinizin ve iş ortaklarınızın ofisinize veya mağazanıza giderken kaybolmamalarını sağlamak için NFC kartvizitinize harita verileri ekleyebilirsiniz. Basit kağıt kartvizitlerden çok uzak olan iş adresinize net yönlendirmeler sağlayabilirsiniz.

Kendinizi Teknolojiden Anlayan Bir Profesyonel Olarak Tanıtın

En son teknolojiyi içeren bir sektöre mensupsanız, geleneksel kartvizit yerine NFC kartvizit kullanmak, konuşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle güvenebilecekleri teknoloji meraklısı bir uzmanla karşılaşacaksınız.

Portföy Bağlantınızı Ekleyin

Fotoğrafçı, dijital sanatçı, grafik tasarımcı gibi yaratıcı bir profesyonelseniz veya iş kazanmak için portföylerinizi sergilemeniz gereken bir sektördeyseniz, NFC kartvizitinizi çevrimiçi portföyünüze bağlayabilirsiniz.

Bu, bir daha asla bir işi veya iş fırsatını kaçırmamanızı sağlayacaktır. Ayrıca en son ve en iyi çalışmanızı sunabilmeniz için bağlantının hedefini güncellemeye devam edebilirsiniz.

Fiziksel Kart gerektirir

NFC kartvizitlerinin sunduğu pek çok kolaylığa rağmen, yine de fiziksel bir kart satın almanız ve yanınızda taşımanız gerekiyor. Ayrıca kartvizitinizi paylaştığınız kişiye de yakın olmanız gerekir.

Kayıp veya Yanlış Yerleştirilmiş

Tıpkı kağıt kartvizitlerin kaybolabileceği gibi, NFC kartvizitleri de kolayca kaybolabilir veya çalınabilir.

Ofisinizde veya evinizde geleneksel kartvizitinizin fazladan kopyaları olsa da, NFC kartvizitinizi kaybederseniz, başka bir tane satın almanız ve postaya gelmesini beklemeniz gerekecektir.

Ağ oluşturma etkinliklerine katılmanız gerektiğinde bu çok büyük bir güçlük olabilir.

NFC Ticari Kartlar Geleneksel Kartvizitleri Aşamalı Olarak Kaldıracak mı?

DİJİTAL KARTVİZİT 2024
DİJİTAL KARTVİZİT 2024

NFC kartvizitleri ileriye giden yeni yol mu? Geleneksel kağıt kartvizitleri modası geçmiş hale getirecekler mi?

Gerçek şu ki, geleneksel kartvizitler birkaç yıldır popüler değil. Pandemi, giderek daha fazla iş profesyonelinin NFC kartvizitler gibi modern alternatiflere yönelmesiyle bu gerçeği daha da belirgin hale getirdi.

Ancak bu, fiziksel kartvizitlerin ölümü anlamına gelmiyor . Hala iletişim bilgilerini geleneksel şekilde kullanan ve dağıtan birçok profesyonel var.

Sonuçta kartvizitler ticari etkinliklerde ve diğer iş toplantılarında, özellikle de sosyal medyada aktif olmayan eski tarz izleyiciler için hâlâ kullanışlı oluyor. Birçok profesyonel için kartvizitin kalitesi, işletmenin kalitesine açılan bir pencere görevi görür.

Ancak NFC kartvizitlerin sunduğu geniş yelpazedeki avantajlar, onları dijital çağda daha kazançlı ve umut verici kılıyor.

Çözüm

NFC kartvizitleri, geleneksel kartvizit sıkıntısı olmadan iletişim bilgilerinizi hızlı bir şekilde paylaşmanın harika bir yoludur. Kağıt kartları tam anlamıyla geride bırakamasalar da iş ve ticaret etkinliklerinde hala popüler bir ağ oluşturma aracıdırlar.

Avantajlarının çeşitliliği aynı zamanda onları her türlü işletme için güçlü bir çözüm haline getiriyor.

Yorumunuzu merak ediyoruz

Yorumunuzu merak ediyoruz

Çok Satanlar:

SEPETİM 0

GÖZ ATTIKLARINIZ 0