Google yorum satın alma, Yorum satın almak doğru mu? 2024 Kuralları

GOOGLE-YORUM-SATIN-ALMA-1.jpg

Google yorum satın alma, google yorumlarını arttırmak isteyenlerin herkesin aklından geçmiş olabilir. Yorum satın almak için ne yapılmalı, yorum satın alınmalı mı, yorum satın alınırsa bir faydası olur mu? Google yorum satın almanın zararı var mı? Bu konularla ilgili merak ettikleriniz bu yazıda.

Google yorumları, işletmeniz için çevrimiçi güven ve güvenilirlik oluşturmak açısından önemlidir. Ancak sahte ve satın alınan yorumların artmasıyla birlikte neyin gerçek olup neyin olmadığını bilmek giderek zorlaşıyor.

Google yorumları çevrimiçi itibarı artırır ve daha fazla müşteri çeker. Geçmişteki müşteri geri bildirimlerini okumak, potansiyel müşterilerinizin markanızla bağlantı kurmasına ve güveni artırmasına yardımcı olur. Google işletme yorumları aynı zamanda Google Haritalar’daki yerel arama motoru optimizasyonunuzu (SEO) da geliştirir.

yorum satın alma
yorum satın alma

Derecelendirmenizi yükseltmek için Google yorumları satın almak cazip gelse de bu, Google’ın politikalarına aykırıdır ve işletmeniz için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bu blogda neden Google yorumlarını satın almamanız gerektiğini açıklayacağız. Ayrıca gerçek müşteri geri bildirimleri yoluyla güçlü bir itibar oluşturmak için alternatif stratejiler de sunacağız 

İşletmeler neden Google yorumlarını satın alıyor?

Güçlü bir Google profiline sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Herkes yerel işletmeleri çevrimiçi olarak arıyor ve her işletme sahibi 1 numaralı öneri olmak istiyor.

Ne yazık ki birçok işletme, yorumları satın alarak derecelendirmelerini değiştirebileceklerine inanıyor. Amaç, yüksek puan alan ve güvenilir bir işletme olarak görünmek ve değerlendirmeleri satın alarak, internetten anlayan çoğu kullanıcı, gerçek ile sahte arasındaki farkı anlayabilecektir.

Ancak daha da önemlisi yorum satın almak Google’ın politikalarına aykırıdır. Bu, bir işletme için cezalandırılma veya hesaplarının askıya alınması gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Google platformunda hiç yer almamak, küçük bir işletmenin alabileceği en büyük darbedir.

Daha Fazla Google Yorumu Almanın 16 Kolay Yolu

Google yorum satın alma nın riskleri nelerdir?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, Google yorumları satın almayla ilişkili tonlarca risk vardır:

Google’ın politikalarının ihlali, askıya alma veya cezayla sonuçlanır

Bir işletme sahte yorumlar satın aldığında, Google’ın sahte yorumları satın almanın veya yayınlamanın kesinlikle yasak olduğunu açıkça belirten politikalarını ihlal etmiş olur.

Bu politikaların ihlal edilmesinin sonuçları ağır olabilir. Bu , Google İşletme Profilinizin askıya alınmasına veya cezalandırılmasına neden olabilir .

Bu, işletmenizin artık Google Haritalar’da veya Google Arama’da görünmeyebileceği, çevrimiçi görünürlüğünüzü azaltabileceği ve itibarınıza zarar verebileceği anlamına gelir.

Google, sahte yorumları tespit etmek için gelişmiş sistemlere sahiptir ve politikalarını ihlal eden işletmelere karşı düzenli olarak harekete geçer.

Sahte yorumları kaldırarak, derecelendirmelerini düşürerek ve çevrimiçi görünürlüğünü azaltarak işletmenin Google listelemesini cezalandırabilir.

Çevrimiçi itibarınıza ve SEO’nuza zarar vermek

Sahte yorumlara sahip olmak, bir işletmenin çevrimiçi itibarına büyük ölçüde zarar verebilir.

Sahte yorumların artmasıyla birlikte tüketiciler çevrimiçi derecelendirmelere karşı giderek daha şüpheci olmaya başlıyor. Tüketicilerin %62’si geçen yıl yerel bir işletme hakkında sahte bir yorum okuduğunu bildirdi.

Üstelik müşterilerin %45’i, çok sayıda yorumu abartılı olan işletmelere güvenmiyor.

Yapılan bir araştırma, tüketicilerin yaklaşık %62’sinin sahte veya yanıltıcı yorumlar gördüklerinde bir ürün veya hizmeti satın almaktan çekindiğini ortaya çıkardı. Bu, olumlu bir çevrimiçi itibar oluşturmak için özgün ve güvenilir yorumlara sahip olmanın önemini vurgulamaktadır.

Üstelik sahte yorumlar tüketiciler tarafından kolayca tespit edilip bildirilebiliyor ve bu da işletmenin puanının düşmesine, hatta kaldırılmasına neden olabiliyor. Bu, güven ve itibarın azalmasına neden olabilir ve işletmenin zarardan kurtulmasını zorlaştırabilir.

Yorum satın almak yasa dışıdır ve işletmeler yasal sonuçlarla karşı karşıya kalabilir. Federal Ticaret Komisyonu (FTC), yasayı aktif olarak uygular ve sahte yorumları satın almak veya hizmet sağlayıcıların kendileri için sahte yorumları oluşturmasını sağlamak gibi yasayı çiğneyen şirketlere karşı şikayette bulunarak harekete geçer.

Örneğin, 2022’de FTC, olumsuz geri bildirimleri bastıran ve şirketin web sitesinde dört ve beş yıldızlı yorumlar yayınlaması için üçüncü bir taraf kiralayan bir şirketle multimilyon dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu .

Benzer şekilde FTC, 2019 yılında çevrimiçi itibarını artırmak için yanlış yorumları kullanan bir şirkete karşı yasal işlem başlatacağını da duyurdu.

FTC’nin Tüketiciyi Koruma Bürosu direktörü, tüketicilerin satın alma kararlarını verirken ağırlıklı olarak çevrimiçi yorumlara güvenmesi nedeniyle FTC’nin sahte yorumları ciddiye aldığını vurguladı.

Sahte yorumlar satın almak yalnızca müşterilere zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda meşru yollardan gerçek olumlu yorumlar alan şirketlere de zarar verir.

Müşterilerin güvenini kaybetmek

Müşteriler bir işletmenin sahte yorumları satın aldığını keşfettiklerinde işletmenin ürün veya hizmetlerinin orijinalliğini sorgulayacaklardır. İşletmenin itibarı ciddi şekilde zarar görebilir. Kaybedildiğinde yeniden kazanılması son derece zor olan müşteri güvenini etkileyebilir.

Tüketicilerin %93’ünün gerçek olumlu değerlendirmelere sahip bir işletmeden satın alma olasılığı daha yüksek; bu da müşteri güveni oluşturmanın önemini vurguluyor.

Tersine, bir işletmenin sahte yorumlar satın aldığı yakalandığında, müşteriler işletmeye olan güvenini kaybedebilir ve bunun yerine bir rakiple iş yapmayı seçebilir. Mevcut müşterilerin kaybına neden olabilir ve işletmenin gelecekte yeni müşteri çekmesini zorlaştırabilir.

Ayrıca müşterilerin güvenini kaybetmek, ağızdan ağza olumsuz söylentilere ve çevrimiçi yorumlara neden olabilir. Bu, bir olumsuz yorumun çok daha fazlasına yol açabileceği bir domino etkisi yaratabilir. Sonuç olarak işletme, itibarına ve çevrimiçi varlığına verilen zararın ardından toparlanmakta zorluk yaşayacak.

Google’ın algoritması değişiyor

Google’ın algoritması sürekli olarak gelişmektedir ve geçmişte işe yarayan şeyler gelecekte işe yaramayabilir. Sahte yorumlara güvenen işletmeler, zorlukla kazandıkları güvenilirliklerini bir gecede kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır.

Google İşletme Profilinizdeki yorumları kaldırma

Google sahte yorumları tespit ediyor mu?

Evet, Google’ın sahte yorumları tespit edip kaldırmak için otomatik spam filtreleri vardır. Google , 2020 yılında 55 milyon yorumu kaldırdı ve yaklaşık 3 milyon sahte işletme profilini ortadan kaldırdı.

Google’ın sahte yorumları tespit edip filtreleyen güçlü bir algoritması vardır. Ayrıca kullanıcıların karşılaştıkları şüpheli yorumları bildirmelerine de güvenir. Google ayrıca sahte yorumlar satın almakla suçlanan işletmeleri de araştırıyor.

Google İşletme Profillerini askıya alarak veya cezalandırarak politikalarını ihlal eden şirketlere karşı harekete geçer.

Bu nedenle işletmeler, sahte yorumlarla çevrimiçi itibarlarını manipüle etmeye çalışmak yerine, gerçek müşteri geri bildirimleri ve mükemmel müşteri hizmetleri yoluyla olumlu bir itibar oluşturmalıdır.

google yorum satın alma
google yorum satın alma

Satın almak yerine yasal olarak Google’da ilgi nasıl elde edilir?

Google yorumlarını satın almak yerine neden meşru yollardan kazanmıyorsunuz? Gerçek değerlendirmeler kazanmak için benimseyebileceğiniz birçok etkili yol vardır.

Aşağıdaki bölümde Google yorumları yasal olarak almak için 5 stratejiyi özetleyeceğiz .

Yorum isteyin

Yorum istemek, geri bildirim toplamak ve işletmenizi geliştirmek açısından değerli olabilir. Araştırmalar, tüketicilerin %88’inin, bir işletmeyle ilgili olağanüstü bir deneyim yaşamaları durumunda yorum yapma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ayrıca, istendiğinde müşterilerin %70’inin yorum bırakacağı tahmin edilmektedir.

Bu, olağanüstü müşteri hizmetleri sunmanın ve müşterilerin geri bildirimlerini almak için onları takip etmenin önemini vurgulamaktadır.

Yorum istemek, e-posta, sosyal medya, kısa mesajlar dahil olmak üzere çeşitli kanallar aracılığıyla ve şahsen yapılabilir. Bir yorum talebinde bulunurken, talebi kişiselleştirmek ve müşterinin işine olan takdirinizi göstermek önemlidir.

Tüm yorumlara yanıt verin

Olumlu ya da olumsuz tüm değerlendirmelere yanıt vermek , işletmenizin çevrimiçi itibarını yönetmenin önemli bir yönüdür. Müşteri geri bildirimlerini kabul ederek ve bunlara yanıt vererek onların görüşlerine değer verdiğinizi ve onlara yüksek kaliteli bir deneyim sunmaya kararlı olduğunuzu göstermiş olursunuz.

Olumlu yorumlar için basit bir “teşekkür ederim” veya müşterinin deneyimini anlatan kısa, kişiselleştirilmiş bir mesaj çok işe yarayabilir. Ayrıca müşteriyi işletmeniz hakkında olumlu söylentiler yaymaya teşvik edecektir.

Olumsuz yorumlar söz konusu olduğunda profesyonel ve empatik bir şekilde yanıt vermek önemlidir. Müşterinin endişelerini kabul edin ve sorunlarına yönelik bir çözüm sunun. Bu, geri bildirimlerini ciddiye aldığınızı ve gelecekte daha iyi bir deneyim yaşamalarını sağlamak için iyileştirmeler yapmaya istekli olduğunuzu gösterir.

google yorum satın alma 2
google yorum satın alma 2

Tüm değerlendirmelere yanıt vermek aynı zamanda işletmenizin şeffaflığını ve hesap verebilirliğini de gösterebilir ve tüketici güvenini ve sadakatini artırabilir.

Ayrıca, arama motorları, arama sonuçlarını belirlerken yorumların miktarını ve kalitesini dikkate aldığından, arama motoru sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Ağızdan ağıza yönlendirmeleri teşvik edin

Mutlu müşterilerinizi deneyimlerini arkadaşlarıyla ve aileleriyle paylaşmaya teşvik edin. Onlardan Google’da veya listelendiğiniz herhangi bir yorum platformunda yorum yazmalarını isteyin .

Ağızdan ağza yönlendirmelerin gücü, yeni işler yaratmanıza ve çevrimiçi varlığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca yeni iş öneren müşterilere indirimler ve diğer teşvikler de sunabilirsiniz.

Bu, memnun müşterileri işletmenizle ilgili haberleri yaymaya ve daha fazla yaya trafiği çekmeye teşvik ederek daha olumlu Google yorumlarıyla  sonuçlanabilir.

Ağızdan ağza yönlendirmeler oluşturmanın bir başka yolu da güçlü müşteri ilişkileri kurmaktır. Kişiselleştirilmiş deneyimler sunun, müşteri hizmetlerinde daha da ileri gidin ve sürekli olarak yüksek kaliteli ürün veya hizmetler sağlayın.

Bu eylemler, memnun müşterileri, işletmenizi başkalarına tanıtmaya istekli marka elçilerine dönüştürebilir.

Mükemmel müşteri hizmeti sağlayın

Olağanüstü müşteri hizmetleri sunmak, müşteri memnuniyetini artırmak ve olumlu yorumlar oluşturmak açısından çok önemlidir. İşletmenizden memnun kalan müşterilerin olumlu yorum bırakma olasılığı daha yüksektir.

Üstün müşteri hizmeti sunarak sizi rakiplerinizden ayıran unutulmaz ve olumlu bir izlenim yaratabilirsiniz. Bu, müşteri ihtiyaçlarını karşılama ve sorunları çözme konusunda duyarlı, empatik ve proaktif olmayı içerir.

Mükemmel müşteri hizmetleri, olumlu yorumlar oluşturmak ve işletmenizi çevrimiçi ortamda tanıtmak için güçlü bir araçtır.

Çözüm

Google yorumlarını satın almak riskli ve etik olmayan bir uygulamadır. İşletmenize birçok şekilde zarar verebilir. Bunun yerine, mükemmel müşteri hizmeti sunmaya, müşterileri dürüst yorumlar yazmaya teşvik etmeye ve tüm olumlu veya olumsuz yorumlara yanıt vermeye odaklanın.

Bu, güçlü bir çevrimiçi itibar oluşturmanıza ve müşteri güvenini artırmanıza yardımcı olacak ve işletmeniz için uzun vadeli başarıya yol açacaktır.

Otomatik olarak gerçek olumlu değerlendirmeler almak istiyorsanız Tara Beni size yardımcı olabilir. Otomatik yorum isteği sistemimiz , ilgi çekici yorumları kampanyalarıyla 10 kat daha fazla yorumları elde etmenize yardımcı olacaktır.

Tara Beni ile bugün işletmeniz için yasal olarak güçlü bir çevrimiçi itibar oluşturun! Daha fazla bilgi edinmek için bir demo edinin veya web sitemizi ziyaret edin.

Google yorum satın alma yla ilgili sık sorulan sorular (SSS)

Hayır, Google yorumlarını satın almak yasal değildir. Google’ın sahte, hileli veya başka şekilde yanıltıcı yorumlara karşı katı politikaları vardır ve bu tür yorumları tespit edip platformundan kaldırmak için aktif olarak çalışmaktadır.

Google sahte yorumları tespit edebilir mi?

Evet, Google’ın sahte yorumları tespit edecek otomatik sistemleri vardır ve bunlara karşı katı politikaları vardır. Google, platformundaki sahte yorumları tespit etmek ve kaldırmak için gelişmiş algoritmalar, makine öğrenimi modelleri, kullanıcı raporları ve manuel yorum süreçlerini kullanır.

İşletmeler sahte Google yorumları için para ödüyor mu?

Yukarıdaki FTC davalarında da görüldüğü gibi, birçok işletme sahte 5 yıldızlı Google yorumları için para ödüyor. Bu uygulama genel olarak ” astroturfing “ olarak bilinir ve Google’ın politikalarına aykırıdır.

İşletmemle ilgili bir Google yorumuna neden yanıt vermeliyim?

Google yorumlarına yanıt vermek müşteri güvenini artırır, çevrimiçi itibarı artırır, şeffaflığı gösterir ve müşteri hizmetlerini geliştirir. Ayrıca müşteri geri bildirimlerinin izlenmesine ve işin iyileştirilmesine yönelik öngörülerin toplanmasına da yardımcı olabilir. Yorumlara yanıt vererek müşterilerinize değer verdiğinizi ve onların deneyimlerini önemsediğinizi göstermiş olursunuz.

Hangi yorum sitesi en güvenilir?

En güvenilir yorum sitesi, incelenen sektöre, konuma ve işletme türüne bağlı olarak değişebilir. Ancak en yaygın olarak güvenilen ve kullanılan yorum sitelerinden bazıları şunlardır:

Google

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, en çok kullanılan yorum sitelerinden biridir. Bright Local’a göre tüketicilerin %81’i yerel işletmeleri değerlendirmek için Google’ı kullanıyor.

Google İşletme Profiline sahip olmak her işletme için son derece faydalı olabilir. İşletmeler GBP’lerini talep etmeli ve yorum toplamaya başlamalıdır.

Çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olur ve işletme adınız, adresiniz, telefon numaranız, web siteniz ve çalışma saatleriniz gibi işletme bilgilerinizi tek bir yerden yönetmenize olanak tanır.

Bu bilgiler aynı zamanda Google Arama ve Google Haritalar’da da görüntülenerek müşterilerin işletmenizi bulmasını ve sizinle iletişime geçmesini kolaylaştırır.

TripAdvisor

TripAdvisor, seyahat ve konaklama işletmeleri için popüler bir yorum sitesidir. Oteller, restoranlar ve ilgi çekici yerler hakkında yorumlar sunar. Konaklama sektöründeyseniz, işletmenizi burada listelemeyi düşünmelisiniz.

Facebook

En büyük sosyal ağlardan biri olan Facebook’un 2,8 milyardan fazla kullanıcısı var. Müşterilerin bir şirketle ilgili deneyimlerini derecelendirmelerine ve yorumları olanak tanıdığı için işletmeler için popüler bir yorum sitesi haline geldi.

Platformun geniş kullanıcı tabanı, bir işletmenin ürün ve hizmetleriyle geniş bir kitleye ulaşabileceği anlamına gelir ve Facebook’un yorum özelliği, müşteri memnuniyetine ilişkin değerli bilgiler sağlar.

İşletmeler, ürün ve hizmetlerini sergilemek için bir Facebook sayfası oluşturabilir ve müşteriler bu sayfaya yorum bırakabilir. Daha sonra diğer potansiyel müşteriler, işletmenin kalitesi ve ürünleri hakkında değerli bilgiler sağlayan bu yorumları görebilir.

Facebook aynı zamanda işletmelerin, bir şirketin itibarını yönetme ve müşteri güvenini oluşturma açısından önemli olan yorumlara yanıt vermesine de olanak tanır.

Yelp

Yelp, yerel işletmeler için popüler bir yorum sitesidir. Restoranlar, mağazalar ve diğer hizmetler için yorumlar sunar. Yelp’te olumlu yorumlar almak harika çünkü HBD araştırmasına göre Yelp puanındaki 1 yıldızlık artış, gelirde %5-9’luk bir artışa yol açıyor.

Bu nedenle, müşterilerinizden yorum almak ve rekabet avantajı kazanmak için profilinizi burada talep edin.

Amazon

Aslında Amazon bir pazaryerinden çok daha fazlasıdır. 300 milyondan fazla aktif müşterisi ve milyarlarca satışa sunulan ürünüyle Amazon, ürün keşfi ve müşteri geri bildirimi için güçlü bir platform haline geldi.

Amazon’daki yorum sistemi, müşterilerin deneyimlerine göre ürünleri derecelendirmesine ve yorumlarına olanak tanıyarak ürün kalitesi, işlevsellik ve müşteri memnuniyeti hakkında değerli bilgiler sağlar.

İşletmeler için Amazon’da güçlü bir ürün yorum varlığına sahip olmak, satışları artırmada ve marka görünürlüğünü artırmada önemli bir faktör olabilir. Müşterileri, bir ürünü satın aldıktan sonra yorum bırakmaya teşvik etmek, güvenilirlik oluşturmaya ve müşteri güveni oluşturmaya yardımcı olabilir.

Olumlu ya da olumsuz müşteri yorumlarına yanıt vermek aynı zamanda müşteri memnuniyetine olan bağlılığı da gösterebilir ve genel müşteri deneyimini iyileştirebilir.

Google yorum satın almamanız için 3 Neden?

  1. Google politikalarının ihlali: Google yorumlarını satın almak Google’ın politikalarını ihlal eder. Bu, Google İşletme Profilinizin cezalandırılmasına, hatta askıya alınmasına neden olabilir.
  2. Güvenilirlik eksikliği: Sahte yorumlar satın almak işletmenizin güvenilirliğini zayıflatır ve çevrimiçi itibarınıza zarar verebilir. Müşteriler, sahte yorumları tespit etme konusunda giderek daha bilgili hale geliyor ve birçok sahte veya ücretli olumlu yoruma sahip işletmelere güvenme olasılıkları azalıyor.
  3. Yasal sonuçlar: Sahte yorumları satın almak yalnızca Google politikalarının ihlali değildir, aynı zamanda yasal sonuçlara da yol açabilir. Bazı yargı bölgelerinde, sahte yorumların satın alınması adil olmayan bir ticari uygulama olarak kabul edilir ve para cezalarına, yasal işlemlere ve hatta cezai yaptırımlara yol açabilir.
Yorumunuzu merak ediyoruz

Yorumunuzu merak ediyoruz

Çok Satanlar:

SEPETİM 0

GÖZ ATTIKLARINIZ 0