Posted in

Google Restoran Yorumları İçin 10 Önemli İpucu. Restoran ve Cafe’ler İçin Google Yorumları Nasıl Arttırılır?

Google Restoran Yorumları İçin 10 Önemli İpucu. Restoran ve Cafe'ler İçin Google Yorumları Nasıl Arttırılır?
Posted in

Günümüz dünyasında müşteri görüşleri büyük önem taşımaktadır. İnsanlar bir restorana gitmeden önce, restoranları bulmak ve onların detaylı yorumlarını incelemek için internette gezinirler. Bir restoranın ne kadar olumlu yorumu varsa, o kadar fazla müşteri çekme olasılığı da o kadar yüksektir.

Restoran sahiplerinin Google restoran yorumlarına daha fazla dikkat etmesi gerekir; çünkü ne kadar iyi yorumlarınız olursa arama motoru sıralamalarınız da o kadar yüksek olur ve bu da başarılı bir işletmenin göstergesidir. Bu makalede, müşterilerin en popüler arama motorunda restoran yorumları bırakmasını nasıl sağlayacağınızı öğreneceksiniz.

Google restoran yorumları nelerdir?

Google restoran yorumları, belirli bir restorandaki yemek deneyimleriyle ilgili kullanıcı puanları ve geri bildirimlerdir; Google Haritalar ve Google Arama’da arama çubuğu aracılığıyla erişilebilir. Bu yorumlar aracılığıyla insanlar kişisel önerilerini, düşüncelerini ve deneyimlerini gittikleri restoranlarla paylaşarak diğer kullanıcılara ve potansiyel müşterilere anlayışlı geri bildirimler verebilir.

google restoran yorumları
google restoran yorumları

Google yorumları, inceleyenin adını ve profil resmini görüntüleyerek şeffaflık ve özgünlük sağlar. Kullanıcılar, diğer yorumları ve katkılarını görmek için inceleyenin profiline tıklayabilir. Bu yorumları alıp doğrudan web sitenizde paylaşabilirsiniz . Bu şekilde web sitenizin ziyaretçileri daha fazla yorum görür ve bu da işletmenizi ziyaret etme olasılıklarını artırır.

Google restoran yorumları hakkında kısa bilgiler
 • Tüketicilerin %88’i işletmenizin yeterince güvenilir olup olmadığına yorumları okuyarak karar verecek (Kaynak: Digital Air Strike )
 • Tüketicilerin %87’si, 2021’de %81’lik bir artışla, 2022’de yerel işletmeleri değerlendirmek için Google’ı kullandı. (Kaynak: BrightLocal )
 • Google, tüm sektörlerde en güvenilir yorum platformudur; ancak Tripadvisor, konaklama işletmeleri için hala yerini koruyor. (Kaynak: BrightLocal )

 

Google yorumları nerede görüntüleniyor?

Restoran Google yorumları, Google’ın ekosistemindeki Google Haritalar (işletme girişinin altında), Google Arama Sonuçları, Google Benim İşletmem Profilleri ve Google Ads gibi çeşitli platformlarda ve konumlarda görüntülenir.

Google arama

Google Arama, kullanıcıları diğer yorum platformları ve arama motorlarından daha yerelleştirilmiş işletmelere bağlamayı amaçlamaktadır. Google genellikle arama sonuçları sayfasının üst kısmında bir “Yerel Paket” görüntüler. Yerel Paket, arama sorgusuyla ilgili çeşitli işletmeleri, derecelendirmeleri ve çevrimiçi restoran yorumlarıyla birlikte sergiler.

Belirli bir restoranı ararken, Google genellikle arama sonuçları sayfasının sağ tarafında, adı, adresi, telefon numarası, web sitesi, fotoğrafları ve yorumları da dahil olmak üzere restoranla ilgili tüm ayrıntıları sağlayan bir Bilgi Paneli görüntüler. Burada yorumları okuyabilir, işletmenin çevrimiçi itibarını görüntüleyebilir, genel derecelendirmeyi ve çeşitli yorum alıntılarını bu panelde görebilirsiniz.

Google restoran yorumu nasıl yapılır
Google restoran yorumu nasıl yapılır

Google Haritalar

Kullanıcılar Google Haritalar’da belirli bir konumu veya işletmeyi aradığında, bir restoranın Google yorumlarını, işletmenin ayrıntılarını, fotoğraflarını, bağlantılı sosyal medya hesaplarını ve daha fazlasını bulabilirler. Ayrıca, Google Haritalar genel derecelendirmeyi belirgin bir şekilde görüntüler ve kullanıcıların yorumları okuyup katkıda bulunmasına olanak tanır.

Google Haritalar aynı zamanda Google Arama ile sorunsuz bir şekilde entegre olduğundan, kullanıcılar belirli bir restoranı aradığında veya belirli bir bölgedeki yemek seçeneklerine göz attığında Google Haritalar ile ilgili listeler görünür. Google Haritalar’da bir yorum bırakarak, yalnızca söz konusu restorana ilişkin Google yorumlarını artırmakla kalmaz, aynı zamanda genel derecelendirmeye katkıda bulunur ve Google Haritalar uygulaması veya web sitesinde restoran önerileri arayan kullanıcılara değerli bilgiler sağlarsınız.

cafe restoran google yorum
cafe restoran google yorum

Google Benim İşletmem

Bu platform, işletmelerin çevrimiçi varlıklarını Google profillerinde yönetmeleri için özel olarak tasarlanmıştır. İşletmeler Google Benim İşletmem’de bir profil oluşturabilir ve adreslerini, iletişim bilgilerini, çalışma saatlerini ve daha fazla bilgiyi sağlayabilir. Google yorumları, Google Benim İşletmem platformunun önemli bir bileşenidir ve işletmeler buradan müşteri yorumlarını izleyebilir ve yanıtlayabilir.

İşletme sahipleri, Google’daki yorumlara anında yanıt vererek müşterilere gösterdikleri ilgiyi ve her türlü soruyu yanıtlamaya, olumsuz geri bildirimleri çözmeye ve sahte Google yorumlarının kökenine inmeye yardımcı olma isteklerini gösterirler.

Google Reklamları

Bazı durumlarda işletmeler, olumlu yorumları paylaşmak için Google yorum puanlarını Google Ads kampanyalarına dahil edebilir. Bu, potansiyel müşterilerin işletmenin itibarını görmesine ve bilinçli kararlar almasına yardımcı olabilir. Ek olarak, belirli anahtar kelimeleri ve yerleri hedefleyerek, kullanıcılar restoranlar veya yemek deneyimleriyle ilgili alakalı terimleri aradığında yorumlarınızın görünürlüğünü artırabilirsiniz.

Google Ads ayrıca kullanıcıların, kullanıcıları belirli yorumları sayfalarına yönlendirmek için Google yorum bağlantısı, olumlu yorumları vurgulamak için ek bilgi uzantıları veya önceki kullanıcıların sorularını ve yorumlarını sergilemek için yorum uzantıları gibi restoran yorum kampanyalarını geliştirebilecek reklam uzantıları eklemesine de olanak tanır.

sponsorlu google reklamı
sponsorlu google reklamı

Kullanıcılar Google arama motorunda arama yapabilir ve Google Haritalar’a veya doğrudan özel uygulama içinden erişebilir. Örneğin, Vietnam yemeği isteyen potansiyel bir müşteri, Manhattan, New York’taki en yüksek puan alan Vietnam restoranlarını arar. İfadeyi Google Haritalar Arama’ya girdikten sonra, Manhattan’daki Vietnam restoranlarının bulunduğu bir harita görecekler.

Aramayı Derecelendirmeye, Fiyata ve Açılış saatlerine göre filtreleyebilirler.


Belirli bir restorana tıkladıklarında bu yer için Google restoran yorumlarını görebilirler.

Google restoran yorumları neden önemlidir?

Google yorumları, potansiyel müşterilerin bir restorandaki yemek, kalite, hizmet ve genel yemek deneyimi hakkında başkalarının görüşlerini kontrol etmesine olanak tanır. Rekabetçi bir gıda endüstrisinde, restoran müşterilerinin işletmeniz hakkında söylediklerini gözlemlemek ve onların görüşlerine tepki vermek çok önemlidir. İşte Google restoran derecelendirmelerine dikkat etmenizin nedenleri.

 1. Olumlu Google yorumları restoranınızın arama sıralamasını yükselterek görünürlüğünü artırır . ReviewTrackers’a göre , Google’da ortalamanın üzerinde yorum alan restoranlar, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alıyor. Pek çok kişi, yemekle ilgili karar verirken Google restoran yorumları da dahil olmak üzere çevrimiçi yorumlara güveniyor. Olumlu yorumlar ne kadar fazla olursa, potansiyel müşterileri bir restorana çekme şansı o kadar artarken, olumsuz yorumlar onları caydırabilir.
 2. İtibarınızı yönetmek, kamuoyunun algısını şekillendiren Google yorumları aracılığıyla mümkündür. Potansiyel müşterilerinizin işletmenizde başkalarının olumlu deneyimler yaşadığını görmesi, işletmenize güven aşılar.
 3. Google restoran yorumları web sitesi trafiğini artırarak daha fazla ziyaretçi çeker. Yorum sayısı ve genel puan, restoranınızın arama sonuçlarında görünürlüğünü etkiler. Olumlu yorumlar ve derecelendirmeler sayesinde restoranınızın alakalı aramalarda daha üst sıralarda yer alması durumunda potansiyel tüketiciler tarafından bulunma olasılığı daha yüksek olabilir.
 4. Restoranınız için daha fazla Google yorumu, daha yüksek satış potansiyeliyle ilişkilidir. Daha olumlu Google yorumları işletmenizi rakiplerinden ayırabilir ve bu da satış potansiyelinizi artırır. Olumlu geribildirim, potansiyel müşterilerin restoranları karşılaştırırken belirleyici faktördür.
Google restoran yorumlarını toplamaya nasıl başlanır?

Google restoran yorumlarını toplamaya başlamak için bir Google İşletme Profili oluşturmanız gerekir. Restoranlar için Google İşletme Profili’nin nasıl kurulacağını ve nelerin dahil edilmesi gerektiğini buradan kontrol edebilirsiniz.

Oluşturduktan sonra güncel tutmayı unutmayın ve yorumlara yanıt vermek için her zaman zaman ayırın.

Olumsuz Google restoran derecelendirmeleri varsa müşterinin sorunlarını ve endişelerini mümkün olan en kısa sürede ele alın.

 

Daha Fazla Google Restoran Yorumu Almak İçin 10 İpucu

Restoranınız için daha fazla Google yorumu almak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarımıza göz atın.

1. İpucu: Google yorum kartı kullanarak yorum toplayın

Restoran veya kafenize gelen ve karnı tok memnun ayrılan müşteri sizin için bulunmaz nimet. Hemen orada kendisinden bir google yorumu isteyin. Eğer google yorum kartınız yoksa müşteriniz size tabi ki veririm der ama çıkar gider ve bir daha kendisini göremezsiniz.

Ama eğer google yorum kartınız varsa müşterinizden kolayca yorum talep edebilirsiniz. Müşterinizin tek yapacağı şey kartınıza kendi telefonunu yaklaştırmak. NFC ve QR özellikli bu kartlar sayesinde müşteriniz vakit harcamadan size kolayca bir 5 YILDIZ bırakabilir.

Bu karttan satın almak istiyorsanız tıklayın.

Google Yorum Kartı

2. İpucu: Web sitenize Google yorum için bir bağlantı ekleyin

Başka bir fikir de restoranınızın web sitesine Google İşletme Profilinizin bağlantısını eklemektir. Bunu yapmak için öncelikle restoranınızın web sitesini oluşturmanız gerekir. Bu amaçla bir restoran web sitesi oluşturucusunu kullanabilirsiniz . Eğer iyi bir web sitesi istiyorsanız size İzmir Web Tasarım Ofisi’ni önerebiliriz.

Kullanıma hazır restoran web sitesi şablonlarına göz atın , birini seçin, menünüzü ve görsellerinizi ekleyin ve çevrimiçi yiyecek satışına başlayın. Restoranınızın web sitesini özelleştirebileceğinizi unutmayın; örneğin, müşterileri fikirlerini paylaşmaya teşvik eden bir açılır pencere ekleyin. Bu, “NY Pizza’daki deneyiminizi önemsiyoruz!” gibi basit bir metin olabilir. Siparişinizden memnun kaldınız mı? Lütfen düşüncelerinizi Google yorumlarını paylaşarak büyümemize yardımcı olun. Geri bildiriminiz işimizi geliştirmemize yardımcı olur ve geri bildirimleriniz bizim için çok önemlidir!! Google restoran yorumları sayfasının bağlantısını buraya koyun.”

3. İpucu: Müşterilerinizin restoran yorumu yazmasını kolaylaştırın

Müşterileri yorum yazmaya teşvik etmekten bahsediyoruz ancak ne yazacaklarını bilmeleri gerekmiyor. Onların işini kolaylaştırmayı düşünün. Restoranınızın web sitesine ve sosyal medya kanallarınıza bilgi ekleyebilirsiniz. İşte neler ekleyebileceğinize dair bir örnek:

 • Restoranımızı ziyaret ettiğinizde bize haber verin.
 • Lütfen beğendiğiniz ve başkalarına önereceğiniz menü öğelerini paylaşın.
 • Yemek yeme veya sipariş verme deneyiminizin bir veya daha fazla keyifli yönünü vurgulayabilir misiniz?
 • Restoranımızı ziyaret ettiyseniz aşağıdaki konularda düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?
  • Yemeğin tadı ve kalitesi
  • Restoranın dekorasyonu
  • Müşteri servisi

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Çalışanlarınız müşterilerinizle her gün etkileşim halindedir. Garsonlar müşterilere hizmet eder ve müşterilerinizden restoran geri bildirimi istemenin en iyi zamanının ne olduğunu bilir . Onları bunu doğal bir şekilde yapmaları konusunda eğitin ve misafirlerinizi Google restoran yorumları yazmaya teşvik etmek için arkadaş canlısı olun. Personelinizin müşterilere restoran deneyimlerinden memnun olup olmadıklarını sormasını sağlayın. Geri bildirim olumluysa, işletmenize yardımcı olacağından yorum yazmalarını isteyin. Ayrıca, size yorum bırakmaları durumunda bir sonraki siparişlerinde indirim gibi teşvikleri de ekleyebilirsiniz.

 

İpucu 4: Müşterilerinizi yorum yazmaya aktif olarak teşvik etmek için çalışanlarınızı eğitin.

Çalışanlarınız müşterilerinizle her gün etkileşim halindedir. Garsonlar müşterilere hizmet eder ve müşterilerinizden restoran geri bildirimi istemenin en iyi zamanının ne olduğunu bilir . Onları bunu doğal bir şekilde yapmaları konusunda eğitin ve misafirlerinizi Google restoran yorumu yazmaya teşvik etmek için arkadaş canlısı olun. Personelinizin müşterilere restoran deneyimlerinden memnun olup olmadıklarını sormasını sağlayın. Geri bildirim olumluysa, işletmenize yardımcı olacağından yorum yazmalarını isteyin. Ayrıca, size yorum bırakmaları durumunda bir sonraki siparişlerinde indirim gibi teşvikleri de ekleyebilirsiniz.

İpucu 5: Stantları her masaya yerleştirin

Müşterilerinize bir Google İşletme Profiliniz olduğunu ve olumlu yorumlar bırakma konusunda desteklerinden memnun kalacağınızı bildirin. Sayfanıza erişme ve yorum yazma talimatlarını içeren kartlar yerleştirmek harika bir çözümdür. Kart yerleştirmenin büyük bir avantajı, ziyaret boyunca müşterileriniz tarafından görülebilmesidir.

Bedava tatlı veya içecek gibi küçük bir teşvikle ilgili bilgiyi karta koymayı düşünün. Aynı şekilde web sitenizden online sipariş veren müşterilerinizi de teşvik edebilirsiniz. Her çevrimiçi siparişe bir broşür eklemeyi düşünün ve müşterilerin yemeğinizi beğenmesi halinde olumlu değerlendirmeler talep edin. Ayrıca  müşterilerinizin yanıtlaması için restoran anketi sorularını da paylaşmak isteyebilirsiniz  .

https://tarabeni.com/product/google-karekod-yorum-standi-masaustu-google-qr-puanlama-google-rewiew-a5-boyutunda-foy/

6. İpucu: E-posta kampanyalarını uygulayın

Bir restoran sahibi olarak, restoranınızı ziyaret eden veya internetten sipariş veren müşterilere e-posta veya kısa mesajla hatırlatıcı gönderme seçeneğiniz de vardır. Bu şekilde yorum bırakmalarını ve Google yorumlarının sayısını artırmalarını isteyebilirsiniz.

E-postanızı içe aktarmanız, e-posta şablonlarından birini kullanmanız, e-posta içeriği eklemeniz ve müşterilerinize göndermeniz yeterlidir.

İpucu 7: Müşterilerle sosyal medyada etkileşime geçin

Sosyal medyayı kullanmak, daha fazla Google restoran yorumu almak için etkili bir stratejidir. Daha geniş bir kitleye ulaşmak ve müşterilerinize fikirlerini paylaşmaları konusunda ilham vermek için restoranınızı Facebook ve Instagram gibi popüler platformlarda tanıtın ve biyografinizdeki Google yorumlarınıza bir bağlantı ekleyin.

Ayrıca müşterilerinizden restoranınızı gönderilerinde etiketlemelerini veya belirli bir hashtag kullanmalarını isteyebilirsiniz, böylece etkileşimin artmasını teşvik edebilir ve insanları işletmeniz hakkındaki deneyimlerini paylaşmaya teşvik edebilirsiniz.

Başka bir fikir de sosyal medya içerik planınıza yorum bırakma talebinde bulunmaktır. Örneğin, haftada bir kez, en çok satan ürününüzün resmini içeren bir gönderi oluşturabilir ve takipçilerinize bunu daha önce deneyip denemediklerini sorabilir ve eğer denemişlerse onlardan Google restoran yorumlarını eklemelerini isteyebilirsiniz. Alternatif olarak, müşterilerinizin restoran menünüzde görmeyi seveceği bir yemek olup olmadığını soran bir gönderi oluşturabilir veya menünüze eklemeyi düşündüğünüz birkaç menü öğesi arasında onlara seçim yapma olanağı sunabilir ve onları bir yemeğe oy vermeye ve yemeklerini yerleştirmeye teşvik edebilirsiniz. Google restoran yorumları.

İpucu 8: Müşterilerinize teşvikler sunun

Müşterileri Google’da yorum bırakmaya teşvik etmenin etkili yollarından biri onlara bir teşvik sunmaktır. Örneğin, yorum talebinde bulunurken müşterilerin geri bildirimlerini paylaşmaları karşılığında bağlılık puanları veya ödüller kazanabileceklerini belirtebilirsiniz. Bir sonraki ziyaretlerinde veya çevrimiçi sipariş verirken bu ödülleri veya puanları nasıl kullanabileceklerini açıklamayı unutmayın. Kurulum süreci sorunsuz ve kolaydır ve Google restoran yorumlarının sayısında ve yemek siparişi değerlerinde %30’a kadar artışa doğrudan etki edebilir.

9. İpucu: Olumlu yorumlarınızı paylaşın

Diğer bir fikir ise olumlu yorumları sosyal medya platformlarında paylaşmak ve bunları restoranınızın web sitesinde görüntülemektir. Sosyal kanıtın, güvenilirlik oluşturan ve potansiyel müşterileri restoranınızın tekliflerini keşfetmeye teşvik eden harika bir pazarlama aracı olduğunu unutmayın. BrightLocal’a göre yorumlar tüketicilerin karar verme sürecini önemli ölçüde etkiliyor; tüketicilerin %76’sı yerel işletmelere göz atarken çevrimiçi yorumları “düzenli olarak” okuyor.

google olumlu yorumlar

10. İpucu: Restoranınızın aldığı tüm yorumlara yanıt verin

Yorumların olumlu ya da olumsuz olmasına bakılmaksızın tüm müşteri geri bildirimlerine yanıt vermek önemlidir. Bunu yapmak, müşterilerin dinlendiğini ve kabul edildiğini hissetmesini sağlar ve restoranınızı tekrar ziyaret ettiklerinde başka bir olumlu yorum bırakma olasılıklarını artırır.

ReviewTrackers’a göre tüketicilerin %53’ü işletmelerin çevrimiçi yorumlara 7 gün içinde yanıt vermesini bekliyor. Bu yüzden bunu dikkate alın ve alınan tüm yorumlara yanıt verin.

Kötü yorumların daha fazla olduğu eğilimini fark ederseniz Google’da restoran yorumlarını nasıl silebilirim diye araştırma yapmayın. Bu bir çözüm değil. Bunun yerine, bu yorumlara yanıt verin ve müşterilerinize onları dinlediğinizi ve söylediklerini önemsediğinizi gösterin.

google olumsuz yorumlar
google olumsuz yorumlar

 

Temel Çıkarımlar

 • Müşteriler bir restoranı ziyaret etmeden önce bunları okuma eğiliminde olduğundan, Google restoran yorumları büyük önem taşıyor
 • Google restoran yorumları, restoranınızın arama sıralamasını ve satış potansiyelinizi artırır
 • Google restoran yorumlarını kendi yemek siparişi sisteminizle toplamayı düşünün
 • Müşteri geri bildirimlerinizi otomatik olarak toplayabilir ve müşterilerinizin bunları restoranınızın web sitesinde görmesini isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. 
 • Müşterilerinizi yorum bırakmaya teşvik edecek teşvikleri düşünün
 • Olumlu ya da olumsuz olmalarına bakılmaksızın Google yanıt yorumlarına her zaman yanıt verin

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Restoranlar Google yorumlarını silebilir mi?

Google yorumları doğrudan restoran yönetimi veya sahipleri tarafından kaldırılamaz. Google’ın politikasına göre yorumlar yalnızca şirketin kurallarına aykırı olması durumunda silinir. Google, spam, sahte bilgiler içermesi veya topluluk kurallarını ihlal etmesi gibi belirli durumlarda yorumları kaldırabilir.

Ancak restoran sahipleri ve yöneticileri, Google kurallarının dışına çıktığını düşündükleri yorumları işaretleyebilirler. Bir yorum vurgulandığında Google, bunun kurallara aykırı olup olmadığını araştırır. Ayrıca Google, ihlalde bulunduğu tespit edilen yorumları silme hakkına da sahiptir.   Yorumları etkilemeye çalışmanın veya yanlış şekilde raporlamanın, Google’ın vereceği para cezaları da dahil olmak üzere olumsuz sonuçlara yol açabileceğini unutmamak önemlidir.

Nasıl restoran yorumu bırakabilirim?

Bir restoran yorumu yazmak için bu genel talimatlara uyabilirsiniz:

Platformu Seçin : Yorumunuzu nerede yayınlayacağınızı seçin. Popüler platformlara örnek olarak Google Haritalar, Yelp, TripAdvisor ve Facebook verilebilir. Daha sonra tercihlerinize veya deneyiminize en uygun medya türünü seçin.

Restoranı Bulun : Değerlendirmek istediğiniz restorana bakmak için seçtiğiniz platformu kullanın. Belirli bir restoran listesini keşfetmek için arama seçeneğini kullanın veya kategorileri ve konumları inceleyin.

Restorana Puan Verin : Birçok inceleme web sitesinde yıldız derecelendirme sistemi kullanılmaktadır. Deneyiminize, olağanüstü hizmeti gösteren 5 yıldız ve ortalamanın altındaki hizmeti gösteren 1 yıldızla bir puan verin. Ek olarak bazı sistemler ambiyans, servis ve yemek gibi belirli unsurlar için derecelendirme seçenekleri sunabilir.

Yorumunuzu Göndermeden Önce Kontrol Edin : Derecelendirmenizin, içeriğinizin ve yüklediğiniz görsellerin doğruluğunu kontrol edin. Ardından, memnun kaldığınızda incelemenizi gönderin.

Topluluk Kurallarına Uyun : İncelemenizin platformun hizmet şartlarına ve topluluk kurallarına uygun olduğundan emin olun. Örneğin, küfürlü sözler, aşağılayıcı ifadeler veya ilgisiz materyaller kullanmaktan kaçının.

Google sahte yorumları tespit edebilir mi?

Google’ın, sahte veya düzmece incelemeleri tespit edip bunlarla başa çıkmaya yönelik sistemleri vardır. Şirketin sahte incelemeleri tanımlamak için kullandığı gerçek yöntemler ve algoritmalar kamuya açıklanmasa bile, Google, sahte incelemeye işaret edebilecek kalıpları ve anormallikleri tespit etmek için çeşitli stratejiler kullanır.

Sahte incelemeleri tespit etmek ve bunlarla başa çıkmak için Google’ın kullanabileceği bazı yöntemler aşağıda verilmiştir:

 • Google , inceleme modellerini değerlendirmek ve potansiyel sahtekarlık veya manipülasyon belirtilerini tespit etmek için son teknoloji makine öğrenimi algoritmalarını kullanır . Alışılmadık dil kalıplarının kullanılması veya tek bir kaynaktan hızlı inceleme akışı, bu algoritmaların tanımlayabildiği inceleme davranışındaki anormalliklerin yalnızca iki örneğidir.
 • Google , gönderilen incelemelere bağlı IP adreslerini inceleyebilir . Aynı IP adresinden veya bir grup IP adresinden birden fazla inceleme geliyorsa, bu durum, incelemeleri manipüle etmeye yönelik koordineli bir çabanın işareti olabileceğinden, daha fazla inceleme için rapor edilebilir.
 • Google , raporlama sistemini kullanarak insanları şüpheli veya yanlış yorumları işaretlemeye teşvik eder . Google, kullanıcı raporlarını kullanarak yanlış yorumlara karşı soruşturma yapabilir ve gerekli önlemleri alabilir.
Yorumunuzu merak ediyoruz

Yorumunuzu merak ediyoruz

Çok Satanlar:

SEPETİM 0

GÖZ ATTIKLARINIZ 0