Posted in

Hatalı park cezası 2024

2024 hatalı park cezası
Posted in

Hatalı park cezası 2024 yılında ne kadar oldu? İster sadece bir dakikalığına durmuş olun, ister park edilmez tabelasını görmemiş olun, ister masum bir hata yapmış olun, park cezası aldığınızda o yürek parçalayıcı duyguyu inkar edemezsiniz. Hatta bazı durumlarda cezanın adaletsiz bir şekilde verildiğini hissedebilir ve buna itiraz etmek isteyebilirsiniz.

Farklı park cezası türlerinden ne kadar ücret alacağınıza, ceza almanız halinde yapmanız gerekenlere ve cezaya nasıl itiraz edeceğinize kadar ihtiyacınız olan tüm önemli bilgileri bir araya getirdik.

Hatalı Park cezası nedir?

Kısacası hatalı park cezası, bir sürücünün park etme düzenlemelerini ihlal etmesi durumunda verilen bir bildirimdir ve birden fazla biçimde olabilir. Bu genellikle ‘park cezası’ ile birbirinin yerine kullanılan bir terimdir ve ceza almanızın çeşitli nedenleri vardır. Örneğin, çift sarı hatlara park etmek, geçerli bir öde ve göster bileti olmayan bir otoparkı kullanmak veya izin belgesi göstermeden yalnızca sakinlerin girebildiği bir park yerine park etmek için park cezası alabilirsiniz. Ayrıca özel bir otoparkta süre sınırını aştığınızda da park cezası alabilirsiniz.

Park biletleri, özel otopark işletmecileri ve görevlilerinin yanı sıra sivil ve park icra memurları tarafından düzenlenmektedir. Sabit ceza bildirimleri , kırmızı rotada park etme gibi ciddi ihlaller için yayınlanır; ceza ücreti bildirimi  çoğunlukla park kısıtlamalarını ihlal etmek için verilir ve özel şirketler ve arazi sahipleri tarafından park yeri olduğuna inandıklarında bir park ücreti bildirimi verilir. mülklerine ilişkin kısıtlama ihlal edilmiştir.

Trafik Ceza Ücreti Bildirimi nedir?

Trafik Ceza Ücreti Bildirimi , park etme kısıtlamalarının ihlali nedeniyle verilen bir cezadır ancak aynı zamanda otobüs şeridinde araç kullanmak, sarı kutulu bir kavşakta durmak veya ‘sağa dönüş olmayan’ bir kavşağa karşı çıkmak dahil olmak üzere belirli trafik kurallarını ihlal etmeyi de içerebilir.

Bu trafik cezaları genellikle yerel yetkililer tarafından verilir. Sarı bir kağıt şeklinde doğrudan aracınızın ön camına bırakılabilir veya posta yoluyla veya verilirken oradaysanız elden bile alabilirsiniz. Bir trafik cezası alırsanız, ödeyebileceğiniz veya itiraz edebileceğiniz 28 gününüz vardır. Trafik cezası almak para cezasıyla sonuçlansa da, ehliyetinize veya sabıka kaydınıza ilişkin herhangi bir puan almayacaksınız ve bu durum durumunuzu etkilemeyecektir.

hatalı park cezası 2024
hatalı park cezası 2024

Trafik cezası nedir?

Trafik cezası, Karayolları Trafik Kanunu tarafından belirlenen ihlalleri gerçekleştiren sürücülere uygulanan idari para cezasını ifade eden bir terimdir. Her bir ihlal için kanunda ifade edilen para cezası tutarı Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranı üzerinden yıllık olarak arttırılır.

Otopark ücreti bildirimi nedir?

Ceza Ücreti Bildirimini  park ücreti bildirimiyle karıştırmak kolay olabilir. Park ücreti bildirimi, genellikle özel bir park şirketi veya örneğin bir restoran veya süpermarket gibi özel bir otoparkın arazi sahibi tarafından verilen bir park cezası veya para cezasıdır.

Otopark ücreti bildirimi ödemek zorunda mısınız?

Her ne kadar park ücreti bildirimleri bazen ‘ceza’ olarak anılsa da, genellikle bunun, otopark operatörü ile sürücü arasındaki anlaşmanın ihlali olarak algılanan, ödeme talep eden bir fatura olduğu iddia edilmektedir. Bu, doğrudan otoparkın sahiplerine itiraz edebileceğiniz anlamına gelir ve hatta onlara herhangi bir ödeme yükümlülüğünüzün olmadığını bile fark edebilirsiniz.

Örneğin özel bir otoparkta, nasıl ve nereye ödeme yapacağınızı açıkça belirten tabelaların yanı sıra oraya ne kadar süre park edebileceğinizi gösteren tabelalar bulunmalıdır. Arabanızı nerede bırakabileceğinizi ve nereye bırakamayacağınızı gösteren işaretler yerde bulunmalıdır. Bu bilgi hazır değilse veya bir şekilde yanıltıcıysa ve bir ceza aldıysanız, cezayı hak etmediğinizi ve bu nedenle ödeme yükümlülüğünüzün olmadığını iddia edebilirsiniz.

Hatalı park cezası 2024 yılında ne kadar?

Hatalı park cezası tutarı sürekli artış göstermektedir. Son olarak 2023 yılında hatalı park cezası 437 TL olarak belirlenmiştir. Hatalı park cezası 2024 yılında 690 TL, indirimli tutarı ise 517,50 TL olacaktır. Eğer aracınız otoparka çekilmiş ise trafik vakfına 110 TL tutarında bir para ve otopark ücreti ödeyerek ek cezayı ödemiş olacaksınız. Bazen araç çekilmeyip sadece aracın hatalı park durumunun fotoğraflama yöntemiyle veya EDS gibi cihazlarla görüntüsünün alınması durumunda araç plakasına polisler tarafından ceza kesilmektedir. Hatalı park yerine göre 10-15-20 ceza puanı verilmektedir.

Gerçek şu ki, park cezasının maliyeti Birleşik Krallık’ta nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişebilir; özellikle de özel park şirketleri veya arazi sahipleri tarafından yayınlanan park ücreti bildirimleri söz konusu olduğunda. Bazı durumlarda bu ceza 100 £’a kadar çıkabilirken, Londra’da PCN 80 £, hatta 160 £’a kadar çıkabilir.

Ancak 14 gün içinde öderseniz ücret genellikle azalır.

Bu arada, çok daha ciddi ihlaller için verilen sabit ceza bildirimi, ihlalin ciddiyetine bağlı olarak 50 £ ila 300 £ arasında değişebilir. Yine 14 gün içinde ödemeniz durumunda bu tutar yarıya inecektir.

Hatalı Park Ceza Maddesi 2024

Karayolları Trafik Kanunu’na göre 61/1-a maddesi: Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasak olduğu yerlerde park etmek yasaktır. 690 TL para cezası ve 15 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

Park Cezası Ne Zaman Gelir?

TEDES tarafından tespit edilen bir trafik ihlali söz konusuysa bu ihlal gerekli tutanaklar oluşturularak tarafınıza posta yolu ile gönderilmektedir. Posta ile gönderilen cezalar, trafik cezasının tespit edildiği tarihten sonraki 10-30 gün arasında kayıtlı olduğunuz adrese tebliğ edilecektir. Eğer tebliğ adresinizde kimse bulunmuyorsa bu durum tarafınıza iletilmektedir. Eğer 15 gün içerisinde cezayı öderseniz ceza indiriminden faydalanabilirsiniz aksi durumda 15 günü geçtiğinizde indirimden faydalanamazsınız.

Hatalı Park Cezası İtiraz

Hatalı bir park cezası durumunda ceza tutanağı elinize ulaşmışsa veya e-devlet ile cezanızı sorguladığınızda bir cezanız var ise itiraz etme hakkına sahipsiniz demektir. İtirazlarınızı ise yaşadınız ildeki Sulh Ceza Hakimliği’ne bir dilekçe göndererek başvuruda bulunabilirsiniz.

Park cezasına itiraz edebilir misiniz?

Kısacası evet.

Bildirildiğine göre Park cezalarının üçte ikisi iptal edildi, bu nedenle, ilk etapta bir park etme veya ceza ücreti almamanız gerektiğine inanıyorsanız, davanıza itiraz etmeniz faydalı olabilir. Ancak aldığınız park cezasının türüne bağlı olarak bu sürecin neleri gerektirdiğini bilmek önemlidir.

Özel bir otopark şirketinden aldığınız park cezasına (park ücreti bildirimi) itiraz etmek için öncelikle bileti aldıktan sonraki 30 gün içinde otoparkın veya arazinin sahibiyle iletişime geçmeniz gerekir. İtirazın daha sonra Özel Arazide Park Temyizinden (POPLA) geçmesi gerekecektir. Siz ve bileti düzenleyen park görevlisi, daha sonra para cezasının ödenmesi veya iptal edilmesi gerektiğine karar verecek olan bağımsız bir hakeme sunmadan önce iddianın her iki tarafını da destekleyecek kanıtları toplamalısınız.

Bir Ceza Ücreti Bildirimi aldıysanız, bunun doğru olmadığını düşünüyorsanız (örneğin, engelli otoparkına uygun olmayan park yeri nedeniyle ceza aldıysanız ancak Mavi Kartınız varsa) buna itiraz etmeyi seçebilirsiniz. Bunu yapmak için ceza bedelini ödememelisiniz çünkü ödeme suçun kabulü olarak kabul edilir. Öncelikle anlaşmazlığınızı destekleyecek kanıtları toplayarak itirazı başlatmalı ve 14 gün içinde belediyeye resmi olmayan bir itirazda bulunmalısınız. Reddedilirse, size bir Sahibine Bildirim (NTO) gönderilecektir. Bu, resmi olarak orijinal ücreti ödemenizi emredecektir. Cezaya daha fazla itiraz etmek isterseniz NTO, bağımsız bir hakeme resmi itirazda bulunabilmeniz için gereken ayrıntıları size sağlayacaktır.

Herhangi bir park cezası almanın cesaret kırıcı olabileceği inkar edilemez, ancak ilk etapta size bu cezanın verilmemesi gerektiğine kesinlikle inanıyorsanız, buna itiraz etme hakkınız olduğunu bilmek önemlidir.

Trafik çevirmesinden kaçmanın cezası nedir?

Karayollarında trafik polisleri  trafik çevirmesi yapabilmektedirler. Bu çevirmeler genelde ihbar üzerine olmaktadır. Eğer araç kullanırken karşımıza bir çevirme çıkarsa ve polis dur ihtarı yaparsa muhakkak durmamız gerek. Eğer durmazsak trafik çevirmesinden kaçarsak hakkımızda yasal işlemler başlatılır.

  • Trafik çevirmesinden kaçmanın cezası 2024 yılınde 243 TL’dir. Eğer kaçma sebebi alkol, uyuşturucu ve ehliyetsiz araç kullanmaksa 4 bin liraya kadar para cezası kesilir.

2024 yılı trafik ceza ücretleri

Trafik ceza konusu trafik cezaları 2024
Alkollü araç kullanma cezası (ilk yakalanma) 6.439 TL
Alkollü araç kullanma cezası (ikinci yakalanma) 8.075 TL
Alkollü araç kullanma cezası (ikinci yakalanma) 12.977 TL
Uyuşturucu/uyarıcı maddelerin ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla testi kabul etmemek 18.452 TL
Aracı plakasız kullanma 10.917 TL
Çakar ya da siren kullanma cezası 6.439 TL
Drift atma cezası 32.233 TL
Engelli için ayrılan yere park etme cezası 1.380 TL
Ehliyetsiz araç kullanma cezası 12.977 TL
Emniyet kemeri takmama cezası 690 TL
Emniyet şeridini ihlal etme cezası 6.439 TL
Hız sınırını %10-30 oranlarına kadar aşma 1.506 TL
Hız sınırını %30-%50’ye kadar aşma 3.135 TL
Hız sınırını %50 oranından fazla aşma 6.439 TL
Kırmızı ışıkta geçme cezası 1.506 TL
Muayenesiz araçla trafiğe çıkma 1.506 TL
Plakanın okunurluğunu engelleyecek değişiklikler 2.647 TL
Seyir halinde cep telefonu kullanma 1.506 TL
Sahte plaka kullanma cezası 32.170 TL
Şerit izleme-değiştirme kurallarına uymama 1.506 TL
Takip mesafesine uymama cezası 690 TL
Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkma cezası 690 TL
Uyuşturucu madde etkisindeyken araç kullanma cezası 33.240 TL
Yasak yerde sollama yapma cezası 1.506 TL
Yayalara geçiş hakkı vermemek 690 TL
Yorumunuzu merak ediyoruz

Yorumunuzu merak ediyoruz

Çok Satanlar:

SEPETİM 0

GÖZ ATTIKLARINIZ 0