Posted in

Daha Fazla Google Yorumu Almanın 16 Kolay Yolu

nasıl daha çok google yorumu alınır.jpg
Posted in

Daha fazla google yorumu almak her işletmenin hedefi. Gelin size Daha Fazla Google Yorumu Almanın 16 Kolay Yolunu anlatalımş. Hizmetleriniz ne kadar harika veya mesajlarınız ne kadar orijinal olursa olsun, müşterilerinizin işletmeniz hakkında söyleyeceklerinin, sizin işletmeniz hakkında söyleyeceklerinizden daha önemli olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Tüketicilerin müşteri yorumlarına ne kadar değer verdiğini bilen Google, bunları  yerel sıralama algoritmasına dahil etti ; bu değerlendirmelerin yalnızca miktarını değil kalitesini de hesaba kattı.

google yorumlarının sıralamaya etkisi
google yorumlarının sıralamaya etkisi

Dolayısıyla Google yorumu, yalnızca itibarınız aracılığıyla değil aynı zamanda sıralamanız aracılığıyla da yeni müşteriler edinme yeteneğinizi etkiler. İşte bu nedenle, işletmeniz hakkında sürekli olarak olumlu Google yorumlarının gelmesi için uygulayabileceğiniz 16 etkili stratejiyi ele alacağız. Şunları ele alacağız:

 • Özellikle Google yorumunun önemi ve etkisi.
 • Daha fazla Google yorumu almanın en iyi ve en etkili yolları.
 • Sıfırdan başlamamanız için örnek metinle bu stratejilere örnekler.

Dolayısıyla, itibarınızı, sıralamanızı ve sonuçta gelirinizi artırmak istiyorsanız Google yorum uzmanı ipuçlarını okumaya devam edin.

Daha fazla Google işletme yorumunun avantajları

Google yorumu hızlı ve basit bir süreç olabilir ancak faydaları devam etmektedir. İşletmeniz için ne kadar çok kişinin Google yorumu bırakmasını sağlarsanız, işletme hedeflerinize ulaşma yolunda o kadar başarılı olursunuz . Henüz Google işletme yorumlarına önem vermiyorsanız, bunu değiştirmenin ve yerel pazarlama stratejinizde buna öncelik vermenin şimdi tam zamanı . İşte bunu destekleyecek bazı gerçekler ve istatistikler:

 • Daha fazla yorum, daha fazla potansiyel müşteri Tüketicilerin %88’inin kişisel öneriler kadar çevrimiçi yorumlara de güvendiğini
  biliyor muydunuz ? Yorumlar oluşturmak, Google’da arama yapan bir kişinin işletmenizi bulduktan sonra işletmenizle etkileşime geçme olasılığını artırır.
 • Daha olumlu yorumlar, daha fazla satın alma
  Tüketiciler, satın alma kararı vermeden önce araştırma yapar ve yorumları okur. Aslında karar vermeden önce en az 10 yorum okuyorlar. Ne kadar çok Google müşteri yorumuna sahipseniz, satın alma olasılığı da o kadar artar.
 • Daha yüksek puanlar, daha yüksek sıralama
  Google, sık ve olumlu değerlendirme alan işletmeleri ödüllendirir. Bunlar , Google’ın kendisi tarafından da onaylandığı gibi kesin bir yerel SEO sıralama faktörüdür .

Veri kaynağı

 • Çok sayıda yorum, daha düşük maliyetler
  Yorum bırakmak veya onlara yanıt vermek için herhangi bir ücret alınmaz. İşletme Profilinizde işletmenize yönelik olumlu öneriler, işletmenizin dünyanın en güvenilir platformunda ücretsiz Google reklamı yapması anlamına gelir.

Google yorumu almak için ilk gereksinimler

Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta, Google yorumu alabilmek için birkaç şeyin yerine getirilmesi gerektiğidir:

 1. Google’ın politikalarını bilmeniz gerekir  Yorum talep ederken
  Google’ın Hizmet Şartları’na uymanız gerekir. Bu, herhangi bir ödül sunmamanız ve müşterilerinize olumlu ya da olumsuz bir deneyim yaşayıp yaşamadıklarını sormanız gerektiği anlamına gelir.
 2. İşletmenizin Google Haritalar’da bir “Yer” olması gerekiyor.
  Bu size müşterilerin yorum bırakabileceği bir Google İşletme Profili verecektir.
 3. Google İşletme Profilinizi doğrulatmanız gerekiyor.
  Google Haritalar’da bir giriş oluşturmak (otomatik olarak bir İşletme Profili oluşturur), size bu giriş üzerinde kontrol sağlamaz. Bir Google Benim İşletmem hesabı oluşturmanız ve bu hesap aracılığıyla İşletme Profilinizin size ait olduğunu doğrulamanız gerekir.

Google Haritalar girişi oluşturma ve bunu Google Benim İşletmem aracılığıyla doğrulama adımları burada yer almaktadır.

Bu adımlar çok önemlidir çünkü bunlar yalnızca aşağıdaki stratejilerin önkoşulları olmakla kalmaz, aynı zamanda bu yazıdaki taktikleri uyguladığınızda alacağınız yorum akışına yanıt vermenize ve bunları yönetmenize de olanak tanır.

Google Yorumları için QR Kodu kullanın

Daha fazla Google yorumu nasıl alınır?

Artık Google yorumlarının itibarınız ve sıralamanız üzerindeki etkisini bildiğinize ve bunları yönetebileceğiniz doğrulanmış İşletme Profiline sahip olduğunuza göre, daha fazlasını elde etmenin zamanı geldi. Aşağıdaki 16 strateji tam da bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

1. Öncelikle süreci öğrenin

Bir müşterinin Google yorumu yazması yaklaşık bir dakika sürer. Yeterince kolay, değil mi? Oraya varmak için bir süreç var. Müşteri şunları yapmak zorundadır:

 1. Google Haritalar‘ı açın
 2. İşletmenizi arayın
 3. Google İşletme Profilinizi açmak için tıklayın
 4. Profilinizdeki yorumlar bölümüne ilerleyin
 5. Yorum yazmak için tıklayın

Müşteri: Harikaydınız. Size nasıl yorum bırakabilirim?

Şunu söylemeyi mi tercih ederdin:

Bir Google yorumu harika olurdu! Bizi Google Haritalar’da arayın ve listemizi açtığınızda yorum bölümüne gidin; orada yorum yazmak için bir düğme olacaktır.

Veya

Bir Google yorumu harika olurdu! Sadece web sitemize gidin ve orada bunu yapmak için bir bağlantı var.

2. Bir Google yorum bağlantısı kısayolu oluşturun

Ne olursa olsun, müşterinizin yorum yazmak için çevrimiçi olması gerekir; bu nedenle bir yorum kısayol bağlantısı oluşturun ve bunu web sitenize koyun.

Google Benim İşletmem hesabınıza gidin, Ana Sayfa sekmesini tıklayın ve “İlk yorumunuzu alın” (veya “Daha fazla yorum alın”) kartını bulun. “İnceleme formunu paylaş”ı tıklayın ve bağlantıyı panonuza kopyalayın.

Daha Fazla Google Yorumu
Daha Fazla Google Yorumu

Şunu göreceksiniz:

google yorumu
google yorumu

3. Yorum kısayolunuzu kısaltın

Bu bağlantıyı web sitenizdeki bir düğmeye bırakmak veya daha kısa bağlantı metni aracılığıyla köprü oluşturmak yeterince kolaydır. Ancak Google yorumu almanın bu göz ağrıtıcı dizenin işe yaramayacağı pek çok çevrimdışı yöntemi vardır. Neyse ki bitly.com gibi  yorum bağlantınızı kısaltabileceğiniz ve hatta özelleştirebileceğiniz ücretsiz bağlantı kısaltıcılar var .

google yorum linki
google yorum linki

Tamam, artık güzel ve temiz bir yorum kısayol bağlantısına sahip olduğunuza göre, yerel işletmeniz için daha fazla Google yorumu almak üzere bu bağlantıyı müşterilere sunmanın çeşitli yollarını aramanın zamanı geldi.

4. Web sitenizden Google yorum sayfanıza bağlantı verin

Bir müşteri işletmeniz için yorum bırakmak isterse muhtemelen bakacağı ilk yer web sitenizdir . Aşağıdaki örnekte olduğu gibi, sezgisel olarak bulunması kolay, net ve karmaşık olmayan bir harekete geçirici mesaj sağlayın:

google yorum bağlantısı
google yorum bağlantısı

Bu örnekte “burayı” tıkladığınızda kullanıcı doğrudan ev denetçisinin SERP’de bulunan Google İşletme Profilinin yorum bölümüne yönlendirilir.

5. Web sitenizde bir Google yorumu sayfası oluşturun

Yukarıdaki yöntem işe yarasa da, daha da iyisi, ana gezinme menünüzden erişebileceğiniz Google yorumu (veya genel olarak yorumlara) tam bir web sitesi sayfası ayırmaktır. Sayfada hem yorum yazmak için bir CTA bulunmalıdır, hem de mevcut yorumlar bulunmalıdır. Bunlar yalnızca  potansiyel müşterileri müşteri olmaya teşvik etmekle kalmaz , aynı zamanda mevcut bir müşterinin yorum bırakması için ek ilham verir.

İnceleme sayfanızı ekran görüntüleri aracılığıyla doldurabilirsiniz, ancak ideal olarak bunların metin biçiminde olmasını istersiniz. Bunun nedeni, yorumların genellikle anahtar kelime açısından zengin olmasıdır, bu nedenle bunları web sitenize Google tarayıcılarının “okuyabileceği” bir şekilde eklemek,  harika bir küçük işletme SEO stratejisi sağlar .

Bununla birlikte, metni kopyalayıp yapıştırabileceğiniz bir şablon bulmak isteyebilirsiniz. Google yorumunu otomatik olarak web sitenizde toplamanıza olanak tanıyan platformlar ve eklentiler de vardır.

6. Altbilginize bir Google yorum CTA’sı ekleyin

Web sitenizde Google yorumu (veya genel olarak incelemeler) için belirlenmiş bir sayfaya ek olarak veya bunun yerine, bunu web sitenizin altbilgisine de eklemek isteyebilirsiniz. Bu şekilde, CTA’yı nereye dahil edip etmeyeceğinize karar verme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Aşağıdaki örnekte görseller kullanılmaktadır, ancak bağlantı metni de işe yarayacaktır.

siteye google yorum bağlantısı ekleme
siteye google yorum bağlantısı ekleme

7. “Bize yorum bırakın” kartları oluşturun

Bu, daha fazla Google yorumu almanın çevrimdışı bir yöntemidir ve bunun için #3’teki kısayol bağlantınız kullanışlı olacaktır. Aşağıdakileri etkileyecek bir şeyler söyleyen fiziksel kartlar hazırlayın:

“Bizi Google’da İnceleyin! Google yorumunuz, hizmetlerimize ihtiyaç duyan diğer kişilerin işletmemizi bulmasına yardımcı olur. Ayrıca geri bildirimleriniz size en iyi hizmeti vermeye devam etmemiz için bize gerekli donanımı sağlıyor. Bizi değerlendirmek ve değerlendirmek için bir dakikanızı ayırın. Teşekkür ederim!”

bize yorum yapın
bize yorum yapın

8. Google yorumlarını bizzat isteyin

Mağazanızdaki bir müşteriyle iyi bir görüşme mi yapıyorsunuz? Müşterinin sonsuza kadar minnettar hissettiği sağlam bir destek çağrısını yeni mi bitirdiniz? Müşterilerle olan etkileşimlerinizde Google yorumu istemek için birçok fırsat vardır. Yorum istemeye ilişkin bazı senaryolar ve örnekler aşağıda verilmiştir :

 • “İşimizden ne kadar memnun olduğunuzu duyduğuma çok sevindim. Hey, bunu bir Google yorumu bırakmak istersen senin gibi çok daha fazla insanın bizi bulmasına yardım etmiş olursun.
 • “Bu geri bildirim son derece faydalıdır. Bu geri bildirimi diğer müşterilerin görmesi için çevrimiçi olarak paylaşmanız harika olurdu, biliyorsunuz.”
 • “Size yardımcı olabildiğimiz için çok mutluyum. Bir Google yorumunda bir veya iki cümleyi paylaşmanızın bir sakıncası yoksa bunun bize çok faydası olur.”

Ve sonra, üzerinde bağlantı bulunan küçük, küçük bir kartınız var veya web sitenizdeki yorum sayfanıza giden bir bağlantı var, bu da onlar için işleri kolaylaştırıyor.

9. Müşterilere bunun ne kadar hızlı ve kolay olduğunu vurgulayın

Artık Google yorumu bırakmanın ne kadar kolay olduğunu biliyorsunuz, ancak müşterileriniz bunu yapmayabilir Ayrıca, yorum yazarının tıkanması da bir şeydir. Coşkulu veya uzun süreli bir müşteri, işletmenizle ilgili sevdiği her şeyi tek bir yorumda özetlemekte zorlanabilir. Bir de akıllarından geçenleri ifade etmekte zorlananlar var. Dolayısıyla, bir yoruma teşvik ettiğinizde aşağıdakiler yararlı olabilir:

 • Onlara hiçbir şey yazmadan yıldız derecelendirmesi bırakabileceklerini söyleyin (varsa).
 • Onlara, eğer yazarlarsa yorumun yalnızca bir veya iki cümleden oluşması gerektiğini hatırlatın.
 • “Bir yorum yazın” yerine “inceleme bırakın” veya “hızlı bir yorum bırakın” gibi terminolojiyi kullanın, çünkü bu daha az hantal gelebilir.
google yorumu için tıkla
google yorumu için tıkla

10. Bir Google yorumu e-posta kampanyası yürütün

İster kişiselleştirilmiş mesajlar ister daha büyük bir kampanya aracılığıyla olsun, e-postayla pazarlama , daha fazla Google işletme yorumu almanın başka bir etkili yoludur. Sorunuzu açıkça belirtin; konuyu abartmaya, abartmaya veya müşterileri yorum yazmaya zorlamaya çalışmayın. Gelecekteki diğer müşterilerin bilinçli kararlar almasına yardımcı olacak bir şey yapmalarını istemekte yanlış bir şey yok. Ayrıca, mutlu müşterileriniz olduğunda , yorum yazmaya ne kadar istekli olduklarına şaşıracaksınız. Süreç net olduğu ve bunu hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirdiğiniz sürece, isteğinize sıcak yanıtlar almanız muhtemeldir.

Gerçek:  Tüketicilerin %86’sı yorum yazmaya istekli.

11. Anketlere Google yorum fırsatlarını dahil edin

Müşterilerinizden geri bildirimlerini istemek , onların söyleyeceklerine değer verdiğinizi ve onların çıkarlarını göz önünde bulundurduğunuzu bilmelerini sağlar. Birisinin bir anketi veya anketi doldurmasını sağladıysanız, o kişi zaten doğru zihniyete sahip demektir. Onlar bu sırada işletmenizi Google’da yorumlarını isteyerek onların ivmesinden yararlanıp yararlanamayacağınıza bakın.

12. Sosyal medyada yorum isteyin

Sosyal medya platformları, sohbete dayalı pazarlama ve şeffaflık için mükemmeldir. En iyi yorumunuzun ekran görüntüsünü yayınlayın ve müşterilerinizden kendi geri bildirimlerini bırakmalarını isteyin (temiz ve basit Google yorumu kısayol bağlantınız dahil). Takipçilerinize bunun, kendileri gibi başka birini, işletmenizde çalışmanın getirdiği avantajlarla tanıştırmaları için bir fırsat olduğunu hatırlatın.

Facebook gibi platformların kendi yorum sistemleri vardır, bu nedenle bu konuda bize ulaşırken bunu aklınızda bulundurun.

sosyal medyada yorum isteyin
sosyal medyada yorum isteyin

13. Satıcılardan ve iş ortaklarından Google yorumlarını alın

Satıcılar ve ortaklar müşteri olmayabilir ancak sizinle düzenli olarak çalışmanın nasıl bir şey olduğunu kanıtlayabilirler. Ayrıca, önce kendi işletmeleri için bir yorum yazarsanız, Google işletme yorumları bırakmaya daha istekli olabilirler.

Google Yorumları Nasıl Silinir? 2024 İpuçları

14. Mevcut Google yorumlarınıza yanıt verin

Müşterilerinizin Google yorumlarına yanıt verdiğinizde , yeni potansiyel yorumculara, müşteri geri bildirimlerini dinlediğinizi ve kendi yorumlarını yazmak için zaman ayırmaya değer olduğunu bildirmiş olursunuz. Yorumlara yanıt vermenin size daha fazla yorum kazandırmasının iki yolu vardır.

 • Olumlu eleştiriler:  Olumlu eleştirilere verdiğiniz yanıtlarda spesifik, zamanında ve minnettar olmanız, daha olumlu eleştirilere yol açacaktır.
 • Olumsuz yorumlar:  Olumsuz yorumlara derhal ve kibar bir şekilde yanıt vermek ve sorunu gerçekten çözmek, çoğu zaman olumsuz bir yorumun olumluya dönüştürülmesine neden olabilir.

Yorumları okuyan tüketicilerin %97’si işletmelerin yorumlara verdiği yanıtları okuyor.

15. Bir Google yorum talimatı videosu oluşturun

Kısayol bağlantısı olsa bile, bazı müşterilerin sürecin nasıl göründüğünü gördüklerinde yorum yazma olasılıkları daha yüksek olabilir. Bu durumda, işletmeniz için nasıl Google yorumu bırakacağınıza dair kısa bir video oluşturmak tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Günümüzün araçları ve teknolojisiyle  evde DIY pazarlama videoları her zamankinden daha kolay. İşte bir ev güvenlik tedarikçisinden bir örnek:

16. Google yorum bağlantınızı e-posta imzanıza ekleyin

E-posta imzanıza Google’da işletmenizi yorumlamak için bir bağlantı eklemek, aslında sormadan daha fazla Google yorumu istemenin harika bir yoludur! Gibi bir şey:

 • Size yardım ettik mi? Bir Google yorumu bırakarak başkalarının bizi bulmasına yardımcı olun!
 • [İşletme Adı]’dan memnun musunuz? Buraya bir yorum bırakın.
 • Başkalarının [İşletme Adı] hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın.

Müşterilerle günlük olarak e-posta yoluyla iletişim kuruyorsanız bu özellikle etkili olabilir .

Google müşteri yorumlarını isteme örnekleri

Bir Google yorumu istemek için gerekli kelimeleri bulmak bazen zor olabilir; bu nedenle, başlangıç ​​noktası veya ilham kaynağı olarak kullanabileceğiniz bazı temel ifadeleri burada bulabilirsiniz:

 • Google’daki yorumlar sizin gibi daha fazla kişiye yardımcı olmamıza yardımcı olur. Bir dakikanız olduğunda lütfen işimizle ilgili görüşlerinizi paylaşın!
 • Bizi Google’da yorumlamak için bir dakikanız var mı? Geri bildiriminizi almayı çok isteriz.
 • İşletmemizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz! Bize hızlı bir Google yorumu göndererek ne durumda olduğumuzu bize bildirin!
 • Girişinizi takdir ediyoruz! Google’da bir yorum yayınlayarak en iyi hizmeti sunmaya devam etmemize yardımcı olun.
 • Google’da bize hızlı bir yorum bırakın! Bu, yardımımıza ihtiyaç duyan kişilerin bizi bulmasına yardımcı olur.

Google yorumlarından nasıl çıkılır (kısayol bağlantısı olmadan)

Kısayol bağlantınız Google yorumları yazmayı tek adımlı bir sürece dönüştürse de, tüm temel bilgileri kapsamak için adımları bilmek yine de iyidir. Ayrıca, topluluğunuzdaki kısayol bağlantısına sahip olmayan diğer yerel işletmeler için de yorum bırakmak isteyebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

Mobil cihazlarda Google yorumu nasıl bırakılır?

 1. Google Haritalar uygulamasına gidin
 2. İşletme adını arayın
 3. Listeye dokunun
 4. Listedeki “Yorumlar” sekmesine dokunun.
 5. İşletmeye yıldız puanı verebileceğiniz bir “Oy ver ve yorum yap” bölümünü göreceksiniz. Yıldız derecelendirmesini seçtikten sonra deneyim hakkında yorum yazma seçeneğine sahip olacaksınız.
google yorumu nasıl yapılır
google yorumu nasıl yapılır

Masaüstünde bir Google yorumu nasıl bırakılır?

 1. Google.com/maps’e gidin
 2. İşletme adını arayın
 3. Listeyi tıklayın
 4. Aşağı kaydırarak “İnceleme özeti”ne gidin
 5. “Yorum yaz”a tıklayın

Alternatif olarak, doğrudan işletmenin ilan başlığının altındaki yıldız derecelendirmesine tıklayabilirsiniz. Bu sizi doğrudan yorum yazma seçeneğinin bulunduğu yorum bölmesine götürecektir.

Bu yöntemlerden herhangi biri için işletmeyi bir ila beş yıldız arasında derecelendirmeniz istenecektir. Konumun ve tekliflerin yorumlarını ve hatta resimlerini ekleyebilirsiniz ( Google’ın yorum yayınlama kurallarına uymaları koşuluyla ). Daha sonra yayınlamak için “Yayınla”yı tıklamanız yeterlidir.

Google işletme yorumlarını alışkanlık haline getirin

Gerçek şu ki, tüketiciler diğer tüketicilerin söylediklerine güveniyorlar. Aslında pek çok kişi, yabancılar tarafından gönderilen yorumların kişisel öneriler kadar güvenilir olduğunu düşünüyor. Bunu kendi avantajın için kullan. Müşterilerinizden işletmenizi Google’da yorumları istemeyi bir alışkanlık haline getirin. Bunu yapmayı mümkün olduğu kadar kolaylaştırdığınız sürece, girişinizde muhtemelen daha fazla Google işletme yorumu görünecek  ve dolayısıyla sunduğu tüm sıralama, itibar ve gelir avantajlarından yararlanacaksınız.

Özetlemek gerekirse, daha fazla Google yorumu almanın en iyi 16 yolu şunlardır:

 1. Doğrulanmış bir Google İşletme Profilinizin olduğundan emin olun
 2. Müşterilere bunu nasıl yapacaklarını söyleyin
 3. Web sitenizden profilinize bağlantı verin
 4. Kısa ve temiz bir Google yorum bağlantısı kısayolu oluşturun
 5. Web sitenizde bir yorum sayfası bulundurun
 6. Altbilginize bir Google yorum CTA’sı ekleyin
 7. “Bize yorum bırakın” kartları oluşturun
 8. Şahsen sor
 9. Ne kadar kolay olduğunu vurgulayın
 10. Bir Google yorum e-posta kampanyası yürütün
 11. Anketlere yorum fırsatlarını dahil edin
 12. Sosyal medya takipçilerinizden işletmenizi yorumlamalarını isteyin
 13. Sosyal medya gönderileri aracılığıyla yorum isteğinde bulunun
 14. İnceleme bağlantınızı e-posta imzanıza ekleyin
 15. Mevcut yorumlara yanıt verin
 16. Açıklayıcı bir video oluşturun.
Yorumunuzu merak ediyoruz

Yorumunuzu merak ediyoruz

Çok Satanlar:

SEPETİM 0

GÖZ ATTIKLARINIZ 0