Posted in

Google Yorumları Nasıl Silinir? 2024 İpuçları

google yorum silme
Posted in

İyi bir restoran bulmak için en son ne zaman Google’a güvendiniz? İster en yakın restoranı, ister en yüksek yıldız puanına sahip restoranı bulmak için kullanılsın, müşterilerin %82’si nereye gideceklerine karar vermeden önce google yorumları okuyor.

Müşterilerin %64’ü inceleme sitesi olarak Google’ı tercih ediyor. Peki olumsuz bir Google yorumu bulduğunuzda ne olur?

Çevrimiçi incelemeler günümüzün dijital çağında bir işi başarılı da olabilir, başarısız da edebilir. Bir işletme sahibi olarak, bir Google yorumunun nasıl silineceği ve bunu yapamıyorsanız ne yapmanız gerektiği de dahil olmak üzere, çevrimiçi itibarınızı nasıl yöneteceğinizi anlamalısınız .

Bu blog yazısında Google yorumlarının önemini , bunların nasıl silineceğini inceleyeceğiz ve bunların nasıl ele alınacağına dair pratik tavsiyeler sunacağız.

Google yorumlarını neden silmeniz gerekiyor?

Bir Google yorumunun silinmesi, yalnızca belirli durumlarda yapılabileceği için işletme sahibinin dikkatle değerlendirmesi gereken bir karardır. Olumsuz yorumlar bir işletmenin itibarına zarar verebilse de, işletmelerin ürün ve hizmetlerini iyileştirmeleri için dürüst geri bildirimler çok önemlidir.

Bununla birlikte, bir Google yorumunun silinmesinin gerekli olabileceği birkaç senaryo vardır.

Bazı durumlarda işletmeler adil olmayan veya doğru olmayan olumsuz bir yorum alabilir ve bu yorumu kaldırmak isteyebilirler. Örneğin, bir yorumun spam veya sahte içerik içermesi gibi Google politikalarını ihlal etmesi durumunda kaldırılabilir. Saldırgan bir dil veya kişisel saldırılar içeren bir yorum da işaretlenebilir ve kaldırılabilir.

Ancak, Google’ın yorumların kaldırılmasına ilişkin katı politikaları olduğunu ve bir yorumu beğenmemenin, yorumun kaldırılması için yeterli gerekçe olmadığını unutmamak önemlidir .

Sonuçta, olumsuz bir Google yorumunu kaldırmaya çalışıp çalışmama kararı işletme sahibine kalmıştır. Potansiyel faydaları ve dezavantajları tartmalı ve incelemenin spesifik koşullarına göre karar vermelisiniz.

Müşteri olarak Google yorumları nasıl silinir?

Bir anlık hayal kırıklığının bir işletmenin itibarını zedelemesine izin vermeyin. Hepimiz oradaydık; bir şirketle kötü bir deneyim yaşadınız ve ilk tepkiniz sert bir Google yorumu bırakmak oldu.

Peki ya fikrinizi değiştirirseniz ve bu yorumu kaldırmak veya düzenlemek isterseniz?

Neyse ki işleri düzeltmek için çok geç değil. Bir Google yorumunu silmek veya düzenlemek, size ve işletmenize yardımcı olabilecek basit bir işlemdir. Aşağıdaki adımları takip et:

 1. Google hesabınızda oturum açın ve Google Haritalar’a gidin.
 2. Menüyü açmak için sol üst köşedeki üç yatay çizgiye tıklayın.
 3. Seçenekler listesinden “Katkılarınız”ı seçin.
 4. “Yorumlar” sekmesine tıklayın ve aşağı kaydırıp düzenlemek veya silmek istediğiniz incelemeyi seçin.
 5. Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya tıklayın.
 6. Açılır menüden “İncelemeyi düzenle” veya “İncelemeyi sil”i seçin.
 7. Değişikliklerinizi yapmak veya incelemeyi silmek için talimatları izleyin.

Bir yorumu silmenin kalıcı bir işlem olduğunu ve silindikten sonra onu geri getiremeyeceğinizi unutmayın.

Yorumunuzu düzenlemek veya silmek, geri bildiriminizin deneyiminizi doğru şekilde yansıtmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu, yalnızca çevrimiçi itibarını koruyarak işletmenin yararına olmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekteki müşterilerin bilinçli kararlar almasına da yardımcı olur.

Bu yüzden tereddüt etmeyin! Bıraktığınız değerlendirmelerin adil olduğundan ve deneyimlerinizi doğru şekilde yansıttığından emin olun.

Bir işletme sahibi olarak Google yorumları nasıl silinir?

Google’da sahte veya spam incelemesi alan bir işletme sahibi misiniz? Merak etme; seçenekleriniz var.

Bir Google yorumunu silmek, Google İşletme Profilinize gidip yorumu kendiniz silmek kadar basit değildir . Ancak Google, işletmelerin politikalarını ihlal eden yorumları işaretlemesine veya raporlamasına izin verir.

Zorlu bir mücadele gibi görünse de, olumsuz bir yorumu işaretlemek ve kaldırmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Birkaç olumsuz yorumun itibarınıza zarar vermesine izin vermeyin; çevrimiçi varlığınızın kontrolünü bugün elinize alın.

Öncelikle incelemeyi yapan kişiye doğrudan ulaşmayı deneyin. Bazen olumsuz bir yorum bir yanlış anlaşılma veya yanlış iletişimden kaynaklanabilir. Yorumu yapan kişiyle iletişime geçmek, sorunu çözmenize ve onu incelemeyi kaldırmaya ikna etmenize yardımcı olabilir.

Yorumu yapan kişiye ulaşmak bir seçenek değilse veya başarısız olursa, sonraki adım incelemeyi Google’a işaretlemek olacaktır. Bu süreç, yorumun incelenmesi ve kendi politikalarını ihlal edip etmediğini belirlemek için Google’a bir istek gönderilmesini içerir.

Google’ın yorumlarla ilgili katı politikaları vardır ve yalnızca bu politikaları ihlal eden incelemeleri kaldıracaktır. Bir Google incelemesini işaretlemek veya silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Başkaları tarafından gönderilen Google yorumları nasıl silinir?

 1. Google İşletme hesabınızda oturum açın.
 2. Google haritalarını açın ve işletmenizin adını arayın.
 3. Google’ın inceleme sayfasındaki “Yorumlar” sekmesini tıklayın.
 4. Kaldırmak istediğiniz incelemeyi bulun.
 5. İncelemenin sağ üst köşesindeki üç noktalı menüye tıklayın.
 6. Raporu İnceleme seçeneğini seçin.
 7. “Bu yorumda sorun nedir?” istemini takip edin.
 8. Yorumu Google’a bildirin.

google başkasının yorumunu silmeGoogle’ın yorumu kaldıracağına dair bir garanti olmasa da, yorumu işaretlemek için harekete geçmek işletmenizin çevrimiçi itibarını koruyabilir. Çevrimiçi incelemelerinizi proaktif bir şekilde yöneterek markanızın itibarının işletmenizi ve müşterilerinizin deneyimlerini doğru şekilde yansıtmasını sağlayabilirsiniz.

Google Spam Filtreleri Google yorumlarını otomatik olarak siler.

Google, spam içerikli incelemeleri tespit etmek ve kaldırmak için otomatik sistemlere ve spam filtrelerine sahiptir. Bu sistemler, spam, nefret söylemi, cinsel içerik veya kişisel bilgiler gibi Google’ın politikalarını ihlal eden yorumları tespit eder.

Bir yorumu değerlendirirken Google’ın otomatik sistemlerinin dikkate aldığı faktörlerden bazıları; yorumun içeriğini, yorumcunun Google’daki geçmişini ve işletmeye ilişkin genel yorum modelini içerir.

Bir yorumun spam olduğu belirlenirse işletmenin Google sayfasından otomatik olarak kaldırılır. Bu süreç hızlı bir şekilde, genellikle incelemenin yayınlanmasından sonraki birkaç gün içinde gerçekleşir. Ancak spam içerikli veya sahte yorumların tümü Google’ın otomatik sistemleri tarafından yakalanmayacaktır. İşletmelerin çevrimiçi incelemelerini izleme ve yönetme konusunda hâlâ proaktif olmaları gerekir. Otomatik olarak kaldırılmayan spam veya sahte yorumları bildirmeleri gerekir.

Bir yorumun kaldırılmasını sağlayamazsanız ne yapmalısınız?

Google, siz bir yorumu işaretledikten sonra kaldırmazsa paniğe kapılmayın. Durumu ele almak ve olumsuz incelemenin etkisini en aza indirmek için hâlâ bir şeyler yapabilirsiniz.

İşte kullanabileceğiniz bazı stratejiler:

Yorumu yanıtlayın

Olumsuz bir yorumun etkisini azaltmanın en iyi yollarından biri, ona profesyonel ve nazik bir şekilde yanıt vermektir. Olumsuz bir yoruma yanıt vermek, müşteri geri bildirimlerini ciddiye aldığınızı ve müşteri deneyimini iyileştirmeye kararlı olduğunuzu gösterir.

Olumsuz müşteri yorumu için özür dileyin ve mümkünse sorunu çözmeyi teklif edin. Yanıtınızda kibar ve profesyonel olun ve savunmaya geçmekten veya tartışmaya girmekten kaçının.

google benim işletmem yorum kapatma
google benim işletmem yorum kapatma

Olumlu eleştirileri teşvik edin

Olumsuz yorumların etkisini dengelemek için mutlu müşterilerinizi olumlu yorumlar bırakmaya teşvik edin . Pazarlama malzemelerinize bir harekete geçirici mesaj ekleyebilir veya müşterilerinize satın alma işlemi yaptıktan sonra takip e-postaları veya SMS gönderebilirsiniz.

İşletmenizi geliştirmeye odaklanın

Olumsuz yorumlar işletmenizin iyileştirilmesi gereken alanları hakkında değerli geri bildirimler sağlayabilir. Sürekli olarak olumsuz yorumlar alıyorsanız, bu, ürününüz veya hizmetinizle ilgili çözülmesi gereken sorunların olduğunun bir işareti olabilir. Geri bildirimleri ciddiye alın ve müşterilerinize fayda sağlayacak iyileştirmeler yapmak için çalışın.

Bir yorumun Google’ın kurallarını ihlal etmesi veya iftira niteliğinde olması durumunda yasal işlem yapmayı düşünün. Yasal işlemin son çare olması gerektiğini ve yalnızca incelemenin işletmeniz için gerçekten zararlı olması durumunda başvurulması gerektiğini unutmamak önemlidir.

En iyi işletmeler bile zaman zaman olumsuz eleştiriler alır. Önemli olan, bunları profesyonel ve proaktif bir şekilde ele almak ve bunları işinizi geliştirmek için bir fırsat olarak kullanmaktır.

Çevrimiçi incelemeleri yönetmenin devam eden bir süreç olduğunu unutmayın. Olumsuz yorumlara karşı dikkatli ve proaktif davranmak önemlidir.

Google ne tür yorumları silecek?

Bir işletme sahibi olarak bir yorumu ne zaman işaretleyeceğinizi bilmelisiniz. Google’ın yönergelerini veya şirketinizin politikalarını ihlal eden bir yorumu bildirebilirsiniz.

Bir incelemeyi işaretlemek isteyebileceğiniz bazı durumlar şunlardır:

Bir İnceleme Google’ın içerik politikasını ihlal ettiğinde

Google’ın , yasaklanan veya kısıtlanan inceleme türlerini açıklayan bir içerik politikası vardır . Bu tür içeriklerden herhangi birini içeren bir inceleme işaretlenmelidir. Bunlar şunları içerir:

 • Sivil söylem: Nefret söylemi, taciz veya kişisel saldırı içeren yorumlar.
 • Sahte veya Yanıltıcı İçerik: Yanlış bilgi içeren veya sahte hesaplar tarafından yazılan yorumlar.
 • Yetişkinlere yönelik içerik: Müstehcen veya sansürsüz içerik barındıran yorumlar.
 • Düzenlemelere tabi, zararlı veya yasa dışı içerik: Uyuşturucu kullanımı gibi yasa dışı faaliyetleri teşvik eden veya finans veya sağlık sektörleri gibi düzenlemeye tabi sektörleri ihlal eden yorumlar.
 • Bilgi kalitesi: Konu dışı, anlamsız veya alakasız içerik barındıran yorumlar.

Bir yorum şirketinizin politikalarını ihlal ettiğinde

Bir yorumda taciz edici veya karalayıcı içerik gibi şirketinizin politikalarını ihlal eden içerik bulunuyorsa, onu işaretlemeniz gerekir.

Bir yorum gizliliği veya mahremiyeti ihlal ettiğinde

Bir yorum, kişisel ayrıntılar veya ticari sırlar gibi gizli veya özel bilgiler içeriyorsa, onu işaretlemelisiniz.

Bir yorumu sırf ona katılmadığınız veya beğenmediğiniz için şikayet etmeyin. Bir müşterinin deneyimi konusunda kimin haklı olduğunu bilmenin kesin bir yolu yoktur. İşletmeler ve müşteriler aynı fikirde değilse Google müdahale etmez.

Bu nedenle, bir yorumu bildirmeden önce, yorumun Google’ın kurallarına aykırı olduğundan veya uygunsuz ya da alakasız içeriğe sahip olduğundan emin olun. Bir incelemede ne olduğu hakkında tartışmak yerine belirli sorunlarla ilgilenmeye odaklanmak istersiniz.

Yorumlara profesyonel bir şekilde yanıt vererek müşteri memnuniyetine olan bağlılığınızı gösterebilir ve işletmenizin olumlu imajını destekleyebilirsiniz.

Google Small Business Desteği ile nasıl iletişime geçilir?

Google Small Business Desteği ile iletişime geçmek istiyorsanız şu kolay adımları izleyin:

 1. Google İşletme hesabınıza giriş yapın.
 2. Google Destek’e gidin .
 3. Açılır menüden ilgili işletmeyi seçin.
 4. Bir sonraki alanda, “Yorumun Silinmesi” gibi, gerçekleştirmek istediğiniz eylemle ilgili kısa bir açıklama yapın.
 5. Aşağıdaki listeden veya sorununuzu en iyi açıklayan liste öğesinden “incelemeleri kaldır”ı tıklayın.
 6. “Sonraki Adım”a tıklayın
 7. Tercih ettiğiniz iletişim seçeneğini seçin.

Google’ın sorunuza yanıt vermesi birkaç hafta sürebilir, ancak umudunuzu kaybetmeyin! İsteğinizi gönderdikten sonra, daha sonra başvurmanız gerekebileceği ihtimaline karşı incelemenin ekran görüntüsünü elinizin altında bulundurmak iyi bir fikirdir.

Google ile iletişime geçmenin ek yollarını arıyorsanız Twitter üzerinden Google İşletme Profili ekibine ulaşın. Şirketinizin Twitter hesabından bir tweet gönderip @GoogleMyBiz etiketini kullanarak yanıt alabilir ve oradan bir şeyler alabilirsiniz.

Alternatif olarak, topluluk destek forumunda yorumların kaldırılması konusunda tavsiye isteyebilirsiniz . İnceleme kaldırma işlemini başlatmak için Kaldırma Talep Formunu burada bulabilirsiniz .

google da yorum silme
google da yorum silme

Olumsuz yorumlarla uğraşmak sinir bozucu ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Ancak proaktif bir yaklaşım benimseyerek ve doğru kaynaklara ulaşarak işletmenizin itibarını koruyabilir ve müşterilerinizin markanızla olumlu bir deneyim yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Google yorumlarını silmeyle ilgili sık sorulan sorular (SSS)

Olumsuz yorumlarla nasıl başa çıkılır?

Olumsuz yorumlarla etkili bir şekilde başa çıkmak için profesyonelce yanıt verin, bir çözüm sunun, uygunsuz yorumları işaretleyin ve olumlu yorumları teşvik edin. Olumsuz yorumları göz ardı etmek işletmenizin itibarına zarar verebilir, ancak proaktif bir yaklaşım onu ​​korumaya yardımcı olabilir.

Google’ın bir yorumu kaldırması ne kadar sürer?

Google’ın bir yorumu kaldırması için gereken süre değişiklik gösterir ve birkaç hafta sürebilir. Her vaka benzersiz olduğundan ve çeşitli faktörlere bağlı olduğundan belirlenmiş bir zaman çerçevesi yoktur.

Olumsuz Google yorumları ne kadar sürer?

Olumsuz Google yorumlarının süresi, incelemeyi yapan kişi veya Google tarafından içerik politikalarını ihlal etmeleri nedeniyle kaldırılmadıkça asla sona ermez. Ancak bir işletme, memnun müşterilerden sürekli olarak olumlu yorumlar alarak olumsuz yorumları telafi edebilir.

Google’da bıraktığım bir yorumu düzenleyebilir miyim?

Evet, Google’da bıraktığınız bir yorumu istediğiniz zaman Google’da bulup “Yorumu düzenle” düğmesini tıklayarak düzenleyebilirsiniz. Daha sonra incelemenizde gerekli değişiklikleri yapabilir ve derecelendirmenizi güncelleyebilirsiniz. Detaylı süreç yukarıda anlatılmıştır.

Google, yorumlarını bildiren yorumculara bilgi veriyor mu?

Hayır, Google, yorum bildiren kişinin veya işletmenin kimliğini açıklamaz. İncelemeyi yapan kişi yalnızca incelemesinin kaldırıldığına veya bir sorun olduğuna dair bir bildirim alır ancak bunu kimin bildirdiği konusunda bilgilendirilmez.

Google yorumları nasıl gizlenir?

Google yorumlarını tamamen gizlemek imkansızdır ancak bir işletme, Google Benim İşletmem hesabındaki “Derecelendirmemi göster” veya “Yorumlarımı göster” ayarlarını kapatarak genel derecelendirmesini veya bireysel yorumlarını göstermemeyi seçebilir. Ancak şeffaflık ve özgünlük eksikliği olarak görülebileceği için incelemelerin gizlenmesi genellikle önerilmez.

Google Haritalar’daki yorumlar nasıl kapatılır?

Google Haritalar’daki yorumları tamamen kapatmak mümkün değildir. Ancak bir işletme yorum almayı durdurmak isterse Google İşletme hesabını kapatabilir veya “Kalıcı olarak kapalı” olarak işaretleyebilir. İşletmeniz gerçekten kapanmadığı sürece, Google’dan gelen herhangi bir trafik işletmenizi kapattığınıza inanacağı ve sizi ziyaret etmeyeceği için bunu yapmamanız önemle tavsiye edilir.

Silinen Google incelemelerini nasıl görebilirim?

Bir Google yorumu silindikten sonra, işletme sahibi veya incelemeyi bırakan incelemeci de dahil olmak üzere herkes tarafından görülemez veya bu yoruma erişilemez. Google, silinen incelemeler için herhangi bir yedekleme veya kurtarma seçeneği sunmaz.

Sağlıklı bir yorum profilini korumanın her zaman bir çözümü vardır

Bir Google yorumunu silmek her zaman mümkün olmayabilir. Ancak olumsuz yorumların işletmeniz üzerindeki etkisini azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Çevrimiçi itibarınızı yönetmek için, incelemeyi işaretlemek, profesyonelce yanıt vermek veya memnun müşterilerden olumlu yorumlar bırakmalarını istemek gibi çeşitli taktikler kullanabilirsiniz.

Google İnceleme Yönergelerini takip ederek ve mevcut araç ve kaynaklardan yararlanarak işletmenizin olumlu imajını koruyabilir ve müşterilerinizin sizi mümkün olan en iyi şekilde görmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumunuzu merak ediyoruz

Yorumunuzu merak ediyoruz

Çok Satanlar:

SEPETİM 0

GÖZ ATTIKLARINIZ 0